"Tenkrát jsem poukazoval na to, že politická moc nemůže ovlivňovat tu soudní. A taky jsem se tím řídil. Dokonce jsem zavřel v Budějovicích celé oddělení hospodářské kriminality. Zavolal mi tehdejší vedoucí krajský tajemník Slavík a vytkl, že nahrávám třídnímu nepříteli. Řekl jsem mu, že už Lenin napsal svému ministru spravedlnosti dopis, v němž říká: Co je to za stranu, která se zastává vlastních darebáků. Soudruh Slavík práskl telefonem a už mě nezval na prvomájovou tribunu," vzpomíná v rozhovoru pro server Idnes.cz Kříženecký.
Před deseti lety byl za stranu KSČM navržen na prezidenta, i když prý sám věděl, že nemůže uspět. Právě členství v KSČ mu po revoluci zabránilo dostat post nejvyšší a to být soudcem Nejvyššího soudu, nakonec se tak stal pouze hlavním vojenským prokurátorem. Dvakrát v roli vojenského prokurátora navrhl trest smrti, jeden z nich byl nakonec vykonán. "Tehdy v roce 1977 opilý podporučík začal ze samopalu střílet do sedmnácti lidí, jednoho zabil a dalšího odstřelil jako psa z bezprostřední blízkosti," vysvětluje důvod, proč byl pro trest smrti, i když není jeho zastáncem.
Archiv, který by zlomil vaz spoustě lidem na výsluní
"Když se mě někdo zeptá, proč obhajuji zločince, říkám, že v jedné Čapkově povídce Bůh říká: Já tě soudit nemůžu, já totiž o tobě vím všechno. Proto obžalovaný stojí před soudem. V právu demokratických států musí platit zásada, že neprokázaná vina má stejnou hodnotu jako prokázaná nevina," říká Kříženecký. Všechny podrobnosti a informace o své práci a kauzách má pak uložené ve speciálním archivu. "Musíte mít pojistku. Kdyby se mi něco stalo, celý archiv by šel ven a zlomil by vaz celé řadě lidí, kteří jsou na výsluní," dodává.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane