„Bývalý manžel mi devatenáct let neplatil alimenty," popsala Deníku například Hana Rokosová, která musí živit čtyři děti. Nakonec ji její zoufalá finanční situace dohnala k tomu, že musela požádat o pomoc právě Armádu spásy.
Za posledních jedenáct let podobných lidí přibývá. „Ztráta zaměstnání je běžný jev, postihne-li samoživitele, je to vysoce rizikový faktor," říká tajemnice národního velitele Armády spásy Pavla Vopeláková.
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ale situaci České republiky nevidí tak černě. „V rámci EU má nejnižší míru chudoby, jednu z nejnižších nezaměstnaností, je sociálně stabilní zemí," ujišťuje.
Jeho oponent z ČSSD Vladimír Špidla to vidí jinak. „Pod hranicí příjmové chudoby žije jeden milion lidí, to je Praha bez příměstských částí. Extrémní chudobou pak trpí 400 tisíc lidí, tedy větší Ostrava," popisuje.
Naráží i na to, že politici se často schovávají za čísla, která jsou na první pohled dobrá. Například statistiky u seniorů. „Většina z nich se nachází těsně nad hranicí chudoby. Když nebudete penze dva tři roky valorizovat, spadnou pod tuto hranici," upozornil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan