Už od předvolební prezidentské kampaně z roku 2016 se ve Spojených státech neustále řeší, zda a jak moc ovlivňovalo Rusko prezidentské volby, v nichž vyhrál Trump. Spravedlivé rozhořčení nad vměšováním Rusů do záležitostí jiných států by bylo věrohodnější, kdyby Spojené státy nedělaly totéž.
„Ale historické záznamy dokazují, že Washington byl zapletený do politických záležitostí desítek zemí celého světa, včetně mnoha demokratických zemí. Obzvlášť závažným příkladem jsou události na Ukrajině, během euromajdanské revoluce roku 2014,“ píše Carpenter. Český překlad jeho článku uveřejnil Tomáš Haas na sociální síti Facebook.
Někdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč rozhodně nebyl žádným vzorem ctnosti. Jeho korupční aktivity dosáhly úrovně, že to začalo vadit opravdu velkému množství Ukrajinců. Ale ať už si o Janukovyčovi myslíme, co chceme, byl to prezident zvolený v regulérních volbách, které nezpochybňoval ani Západ. A kdyby Janukovyč dostal šanci v úřadu zůstat, byl by prezidentem až do roku 2016.
Rozsah vměšování Obamovy administrativy do ukrajinské politiky bral dech
„Jenže proti tomu se postavili aktivisté na Majdanu a ty přijel podpořit např. republikánský senátor John McCain. Postavil se za lidi, kteří chtěli svrhnout prezidenta vzešlého z legitimních voleb. Copak to není vměšování?“ ptá se analytik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp