Česká společnost nedorostla demokracii, není jí hodna a nezaslouží si ji! Skutečně? Analytik udeřil: Babiš, Okamura a Piráti by měli vládnout spolu

26.10.2017 19:20 | Zprávy

Analytik a publicista Josef Brož sepsal pro ParlamentníListy.cz komentář, v němž důrazně odmítá výkřiky některých nespokojenců, že volby vyhráli fašisté, populisté, extremisté a podobně. Stejně tak neuznává provolávání o „konci demokracie“. Naopak oceňuje, čím hnutí ANO, Okamurova SPD a Piráti dokázali oslovit voliče. Tyto tři politické subjekty by podle Brože dokonce měly vládnout spolu.

Česká společnost nedorostla demokracii, není jí hodna a nezaslouží si ji! Skutečně? Analytik udeřil: Babiš, Okamura a Piráti by měli vládnout spolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Sotva se o víkendu vyvalily z médií výsledky českých parlamentních voleb, ozval se sborem štěkot: „Fašisté, populisté, extremisté... vyhráli volby! Konec demokracie!“ Nic takového se ale přece vůbec nestalo. Vítězové voleb – hnutí ANO, SPD a Piráti – spolu mají jedno hlavní společné: nabourali úspěšně dosavadní systém. Měli by spolu i vládnout!

Jeden by si myslel, že je možné tomu uniknout. Nelze. A to ani tehdy, když neposloucháte rádio, nesledujete televizi. První místo výskytu, kde se sejde více než dva, co tvoří kolektiv, se to dozvíte. Skupinka deseti nadupaných opilců mi to připomněla hned v sobotu vpodvečer. 

Jejich analýza zněla jako slogan: „Česká společnost nedorostla demokracii, není jí prostě hodna, a proto si ji ani nezaslouží!“ Skutečně?

Babiš jako chytrá horákyně

Jenom letmý pohled na výsledky ale mluví přesně v opačném gardu. Ve všech krajích zvítězilo hnutí ANO, které vzniklo pouze před šesti lety, a to na úkor všech – a zejména ČSSD a komunistů. Hnutí, vedené podnikatelem Andrejem Babišem, bývá často označováno za populistické, vládlo ovšem uplynulé čtyři roky rukou nedílnou (téměř celou dobu) s tzv. tradičními stranami, tedy s KDU-ČSL a s ČSSD. Byla to špatná vláda?

Pokud by toto hnutí bylo tak populistické, proč s ním tito obhájci „tradiční parlamentní demokracie“ vůbec šli do koalice? Právě podíl těchto stran, které se předháněly ve verbální rétorice, ale nebyly schopné ve výkonu moci přesvědčit, znamenal jejich konečnou porážku. Nebylo za tím jen spiknutí neschopných. Vyprázdněnost, neschopnost zaujmout, ale především jejich vlastní zapouzdřenost způsobily, že ČSSD a KDU-ČSL jsou nyní na odpis. ČSSD již nemá své dělníky, KDU-ČSL patrně ubyli i katolíci... A komunisté? Z nich se stali odpudiví a nefrekventovatelní konzervativci.

Problém to nakonec není velký. Navzdory snaze, navzdory útokům za pomoci části médií, nepodařilo se veřejnost přesvědčit, že by ANO (a zvláště její předseda Babiš) bylo pro demokracii hrozbou. Když před dvěma lety přijel do Prahy předseda liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt, zahájil své vystoupení tvrzením, že se těší na okamžik, kdy se Babiš stane premiérem. Příští pondělí se dočká, a Verhofstadt patřil k prvním, kteří ANO a Babišovi přáli. Proč vlastně frakce ALDE přijala ANO do svého středu? Podívejte se na programové priority, styl i vystupování jejich poslanců (včetně Pavla Teličky). Různice mezi Babišem a Teličkou, jež bylo lze zachytit, patrně ještě nedolehla ke sluchu Verhofstadtově? Ne, Verhofstadt je pragmatik.

Nejen v zahraničí, ale ani v Česku není prostě ANO populistické. Veřejnost zkrátka již neslyší na to, že byl Babiš estébák, protože to žádný soud nejen neprokázal (a máme právní stát, nebo nemáme? Jsou soudy nezávislé? Platí presumpce neviny?), ale zejména proto, že legitimizace – a ve svém důsledku ideologické štěpení – přesáhlo horizont listopadu 1989, jak ho stále dosti stereotypně buduje část komentářů a některé instituce jako donedávna Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a končící ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Babišovo hnutí, jež zvítězilo s takovým náskokem (o 20 %) před všemi dalšími, je hnutí, jež jeho předseda řídí s velkým nadhledem a cíleně. Zavedl elektronickou evidenci tržeb (EET), což vypadalo kontroverzně, ale většina elektorátu to nakonec přijala. Jsou Češi ovce? ANO nemá recept na všechno, ale ostatní nedokázali nic. Být zároveň součástí systému, a přesto dokázat vystupovat antisystémově, inu, poraď, jak se to dělá, chytrá horákyně? ANO se stalo „neobolševickým“ hnutím, protože dokázalo oslovit všechny. Není to vlastně umění?

Piráti jako posttotalitní levice? Musejí do vlády!

Druhým trendem, který stojí za zmínku, je průlom, který způsobili Piráti svým vstupem (11 %) do Poslanecké sněmovny. Dredatý Ivan Bartoš, zástupce nové polistopadové generace, využil části potenciálu, který spočíval v mladé generaci – v generaci nevoličů, kteří se necítili spjati ani s listopadem 1989, ani s dosavadním partitokratickým systémem. Také jeho strana za sebou nemá dlouhé trvání – vznikli před devíti lety.

Jejich vystupování připomíná Spolek přátel žehu, a sobotní párty, jež se nesla v rytmu najatého DJ, kalí jen občasné spekulace, kdo je vlastně platí. Jistě se to brzy dozvíme. Jejich Pirátské listy, jejich „občanská kampaň“, vedena naivními slogany, vrátila do hry to, na co již mnozí zapomněli. Že totiž politika nemusí být jenom úřadování, že se dají problémy formulovat srozumitelně – důraz na východiska IT a projekt digitálně-vzdělanostní společnosti oslovil nejen v Česku, ale i v zahraničí část mladé inteligence.

Podobně jako hnutí ANO, také Bartošovi Piráti jsou protisystémoví (hrrr na ně, a jejich autobus pro ty staré politiky mířil rovnou do vězení) – a nebyli dosud v žádné vládě; na krajské úrovni i v pražském magistrátu již předvedli, že se s nimi dá počítat. Ti, co je volili, jim chtěli „dát šanci“, protože ti další již tu šanci dostali. Na rozdíl od ANO, kde se evropská témata považují za druhořadá (stěžoval si europoslanec Telička), kladou Piráti na Evropu důraz, dokladem jsou i kandidáti z malé profederalistické intelektuální formace Evropani, kteří byli na kandidátkách.

Budou Piráti zárodkem nové, řekněme nové posttotalitní levice? Jejich vládní angažmá vypadá dnes naprosto nemožně, přesto si myslím, že by právě oni měli jít programově do vlády. Důraz na eGovernment, transparentnost a občanské postoje, je k tomu zavazuje. A skoro bych řekl, že musí. A vůbec bych se nezabýval názory, že se rozštěpí: Piráti by měli zůstat piráty a být tam, kde je nikdo nečeká! Překonali by tak ideologické bloky, které tu vykovali bojovníci s komunismem, na čele s Janem Rumlem.

Prý jsou Piráti to samé, co Zelení. Jak mohli právě oni uspět? Podívejte se, jak vystupoval mladý Matěj Stropnický, a odpověď znáte. Být „mladým frackem“, to jako program prostě nestačí...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elon Musk zesměšnil Zelenského. Oheň je na střeše. Z Ukrajiny ale zní závažná otázka

22:55 Elon Musk zesměšnil Zelenského. Oheň je na střeše. Z Ukrajiny ale zní závažná otázka

„Spojené státy nás nemohou nutit sedět a poslouchat u jednacího stolu. Jsme nezávislá země,“ řekl pr…