Česká společnost nedorostla demokracii, není jí hodna a nezaslouží si ji! Skutečně? Analytik udeřil: Babiš, Okamura a Piráti by měli vládnout spolu

26.10.2017 19:20 | Zprávy

Analytik a publicista Josef Brož sepsal pro ParlamentníListy.cz komentář, v němž důrazně odmítá výkřiky některých nespokojenců, že volby vyhráli fašisté, populisté, extremisté a podobně. Stejně tak neuznává provolávání o „konci demokracie“. Naopak oceňuje, čím hnutí ANO, Okamurova SPD a Piráti dokázali oslovit voliče. Tyto tři politické subjekty by podle Brože dokonce měly vládnout spolu.

Česká společnost nedorostla demokracii, není jí hodna a nezaslouží si ji! Skutečně? Analytik udeřil: Babiš, Okamura a Piráti by měli vládnout spolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Sotva se o víkendu vyvalily z médií výsledky českých parlamentních voleb, ozval se sborem štěkot: „Fašisté, populisté, extremisté... vyhráli volby! Konec demokracie!“ Nic takového se ale přece vůbec nestalo. Vítězové voleb – hnutí ANO, SPD a Piráti – spolu mají jedno hlavní společné: nabourali úspěšně dosavadní systém. Měli by spolu i vládnout!

Jeden by si myslel, že je možné tomu uniknout. Nelze. A to ani tehdy, když neposloucháte rádio, nesledujete televizi. První místo výskytu, kde se sejde více než dva, co tvoří kolektiv, se to dozvíte. Skupinka deseti nadupaných opilců mi to připomněla hned v sobotu vpodvečer. 

Jejich analýza zněla jako slogan: „Česká společnost nedorostla demokracii, není jí prostě hodna, a proto si ji ani nezaslouží!“ Skutečně?

Babiš jako chytrá horákyně

Jenom letmý pohled na výsledky ale mluví přesně v opačném gardu. Ve všech krajích zvítězilo hnutí ANO, které vzniklo pouze před šesti lety, a to na úkor všech – a zejména ČSSD a komunistů. Hnutí, vedené podnikatelem Andrejem Babišem, bývá často označováno za populistické, vládlo ovšem uplynulé čtyři roky rukou nedílnou (téměř celou dobu) s tzv. tradičními stranami, tedy s KDU-ČSL a s ČSSD. Byla to špatná vláda?

Pokud by toto hnutí bylo tak populistické, proč s ním tito obhájci „tradiční parlamentní demokracie“ vůbec šli do koalice? Právě podíl těchto stran, které se předháněly ve verbální rétorice, ale nebyly schopné ve výkonu moci přesvědčit, znamenal jejich konečnou porážku. Nebylo za tím jen spiknutí neschopných. Vyprázdněnost, neschopnost zaujmout, ale především jejich vlastní zapouzdřenost způsobily, že ČSSD a KDU-ČSL jsou nyní na odpis. ČSSD již nemá své dělníky, KDU-ČSL patrně ubyli i katolíci... A komunisté? Z nich se stali odpudiví a nefrekventovatelní konzervativci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Tvrdíte, jak odvádíte ve sněmovně dobrou práci

Ale co přesně jste vlastně za ty roky, co ve sněmovně jste prosadili? A jak chcete naložit s tím, že váš koaliční potenciál je mizivý, takže volit vás je podle mě volit jen poslance do počtu, co stejně nic nezmění. Viz třeba váš návrh na uzákonění referenda. Kolikrát jste ho ve sněmovně třeba v tomt...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč neřeknou lidem pravdu? Holec odkrývá Fialovy „manipulace“

20:20 Proč neřeknou lidem pravdu? Holec odkrývá Fialovy „manipulace“

Komentátor Petr Holec se ostře opřel do vládní fiskální politiky i do role ekonomů, kteří podle něj …