Po prázdninové pauze se v úterním Focusu Václava Moravce rozebíralo zásadní téma, téma zločinu a trestu. Proč nejsou právo a spravedlnost totéž? I na tuto zásadní otázku odpovídali hosté, právník a filozof Jiří Přibáň, psycholožka Dana Němcová, psycholog Milan Nakonečný, kriminalista Josef Mareš, předseda Nejvyššího správního soudu ČR Josef Baxa a Mallory – hlavní postava posledního dokumentu Heleny Třeštíkové.
„Právo a spravedlnost jsou dva různé pojmy a o spravedlnosti se lidé dohadují od nepaměti,“ konstatoval v úvodu Přibáň. Právo a zákony by měly směřovat ke spravedlnosti. Lidé by se také měli pokoušet jednat spravedlivě, spravedlnost je jednou ze ctností. Dnes mohou mít lidé pocit nespravedlnosti, protože mají pocit, že se jim nedaří dovolat se práva, ale mohou cítit i nespravedlnost ekonomickou.
Němcová doplnila, že spravedlnost v čisté podobě čeká pouze od Boha. My, kteří žijeme v tomto světě, bychom se podle psycholožky měli chovat tak, abychom nenechali druhého topit se v nespravedlnosti, uvedla také.
Podle Přibáně je velmi dobře, že jsme zrušili trest smrti, a mělo by to tak zůstat co nejdéle. Tento nejvyšší a absolutní trest přísluší vyslovit jen autoritě nejvyšší. „Společnost si uvědomuje, že její justiční systém není tak dokonalý, aby si mohl dovolit vynášet absolutní tresty,“ vyjádřil své mínění právník, filozof a sociolog. Němcová mu jednoznačně dala za pravdu s tím, že by měl každý dostat možnost nahlédnout, že jednal špatně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp