Národní strategie má 16 hlavních témat, jako dostatečná pohybová aktivita, správná výživa, duševní zdraví, zvládání infekčních onemocnění, vakcinační a screeningové programy, zlepšení dostupnosti a kvality péče, včetně následné a dlouhodobé či elektronizaci zdravotnictví.
"Kvalita zdravotní péče prodloužila život mužů o 7,5 roku a žen o 5,5 roku, teď se musíme soustředit na prodloužení života prožitého ve zdraví," řekl ministr. Dodal, že žádná ekonomika nemůže dlouhodobě dovolit hradit dopady nezdravého životního stylu. Prevence a podpora programu Zdraví 2020 je proto pro něj klíčovou prioritou. "Nejdůležitější je, aby si lidé uvědomili, že své zdraví nejvíc ovlivní lepší životosprávou a zdravým životním stylem," uvedl.
Nárůst cukrovky i HIV
Kila navíc má přes 57 procent dospělých Čechů, i proto narůstá cukrovka, v roce 2025 ji bude v Česku mít milion lidí. Případů rakoviny je ročně o šest procent víc. Češi se málo hýbou, moc kouří, pijí alkohol a solí. Problémem je i rychlý nárůst infekce HIV.
O kvalitě života nejvíc vypovídá jeho délka prožitá ve zdraví. Ačkoli se naděje dožití mezi roky 1962 a 2010 u mužů v ČR prodloužila ze 67 na 74,6 roku, doba ve zdraví se zkrátila o půl roku na 62,2 roku. U žen se naděje na dožití prodloužila z 72,9 na 77,8 roku, doba ve zdraví stoupla o 1,3 na 64,6 roku. Ve Švédsku se ve stejném období prodloužila doba ve zdraví o devět let, lidé tam prožijí ve zdraví 71 let, o devět roků víc než v ČR.
ČR v žebříčku obéznosti čtvrté v Evropě
Největším problémem v ČR jsou podle ministra nadváha a obezita, trápí také stále víc dětí, hlavně chlapce. V Evropě zaujímá Česko po Británii, Maltě a Maďarsku v počtu obézních přední místo. Obezita zvyšuje riziko vysokého tlaku šestkrát a cukrovky sedmkrát. Nemoci spojené s obezitou patří k nejčastějším příčinám úmrtí, kterým lze předejít.
Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard korun. Pokud by se podařilo o pět procent snížit výskyt civilizačních onemocnění, ušetřilo by ročně deset miliard korun a celá ekonomika dalších deset miliard, řekl ministr.
Národní strategii zdraví v lednu schválila vláda. V březnu Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby strategii zohlednila při schvalování státního rozpočtu. Do konce příštího roku musejí být vypracovány a schváleny akční plány, jinak nemůže české zdravotnictví čerpat prostředky z evropských fondů, upozornil hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš, čtk