Čína již má strategii proti terorismu. Byli jsme u toho, když jí představovali v Praze

07.09.2016 21:05 | Zprávy

REPORTÁŽ Koridor „Pás a Stezka“, který inicioval čínský prezident Si Ťin-pching, by měl zlepšit hospodářskou prosperitu Eurasie. Vede nicméně přes velmi nestabilní území, tedy země jako Afghánistán, Irák, Sýrie a další. Právě zlepšení ekonomické situace těchto zemí by však mohlo zastavit růst radikalismu, snížit počet rekrutů Islámského státu a redukovat migraci do Evropy. Nad tím se vážně zamýšleli účastníci konference Iniciativa „Pás a Stezka“, například čínský generál Zhao Ning či bezpečnostní expert Miloš Balabán.

Čína již má strategii proti terorismu. Byli jsme u toho, když jí představovali v Praze
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na konferenci o čínské iniciativě Pás a stezka

„Islámský stát způsobuje nestabilitu obrovského území. Tři sta Číňanů za něj odjelo bojovat na Střední východ. Na konci srpna zaútočili teroristé bombou v autě na naše velvyslanectví v Kyrgyzstánu. Ostatně z této země údajně v řadách IS bojuje pět set lidí, z nichž čtyřicet už se vrátilo zpět,“ prohlásil zástupce ředitele Čínského institutu pro mezinárodní strategická studia a generál Zhao Ning. V podstatě tím začal poslední blok konference Iniciativa „Pás a Stezka“, která se konala v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze. Její závěr se totiž týkal bezpečnosti.

Čínská mise a základna

Jde o plán společného rozvoje z hlavy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten v roce 2013 navrhl během návštěv Kazachstánu a Indonésie vznik „Ekonomického pásu kolem Hedvábné stezky“ a „Námořní hedvábné stezky 21. století“, tedy „Pásu a Stezky“. Nicméně jde vlastně o koridor mezi železnicí a lodní cestou kolem jižní Asie. A právě ten koridor je pekelně neklidný, takže by se mohl naopak stát „noční můrou“ obchodníků a přepravců. Na to konto na konferenci debatovalo hned několik bezpečnostních expertů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala naříkal na Trumpa a z Ameriky mu přišel drsný vzkaz

11:42 Fiala naříkal na Trumpa a z Ameriky mu přišel drsný vzkaz

47. prezident USA Donald Trump rozjel celní válku na plné obrátky. Cel nasázel tolik, že to svět za …