Citlivý přístup sociálních pracovnic pomáhá zmírnit dopady rozchodu rodičů na dítě, říká místostarosta Lachnit

10.04.2014 13:06 | Zprávy

ROZHOVOR JUDr. Petr Lachnit je místostarostou páté městské části a má na starosti sociální problematiku. A ta se bez nadsázky týká v různých obdobích života každého z nás. I proto jsme se zeptali…

Citlivý přístup sociálních pracovnic pomáhá zmírnit dopady rozchodu rodičů na dítě, říká místostarosta Lachnit
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Můžete prosím pro laiky vysvětlit, co je sociální práce a kdo je sociální pracovník?

Spíše než vysvětlovat, co je sociální práce a kdo je sociální pracovník, pak je lépe se ptát, co je posláním sociálního pracovníka. Posláním sociálního pracovníka je zlepšení lidské společnosti prostřednictvím práce s jednotlivcem, rodinou, širší rodinou, skupinou lidí, ale i s komunitou. Obecně lze říci, že úkolem sociálního pracovníka je zlepšení narušených sociálních vztahů v přirozeném prostředí klienta. Sociální pracovník prostřednictvím své práce učí jednotlivce, ať je jednotlivcem dítě nebo dospělý, správným životním postojům a chování. Sociální pracovníci, pokud mají naplnit svoje základní poslání, pak musí spojit nejen své klienty zpět s primární rodinou, případně komunitou. Při řešení sociálních problémů musí spojovat ostatní odborníky do multidisciplinárních týmů. Sociální pracovník musí být osobou dostatečně chápající, empatickou, ale zároveň musí mít k dispozici potřebné znalosti, dovednosti a nástroje. Sociální práce je v tomto směru skutečně posláním.

Co je ta často v médiích skloňovaná sociálně-právní ochrana dětí?

Sociálně-právní ochrana dětí je odvětví veřejného práva. Primárně vychází z Listiny základních práv a svobod a v neposlední řadě z Úmluvy o právech dítěte. Sociálně-právní ochrana dětí je podrobněji upravena v zákoně č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, zákoně č. 89/2012 Sb., občanském zákoníku, zákoně o zvláštních řízeních soudních, zákoně o výkonu ústavní a ochranné výchovy a mnoha dalších zákonech. Jejím předním hlediskem podle zákona je zájem a blaho dítěte, ochrana rodičovství a rodiny a vzájemné právo rodičů a dětí na rodičovskou výchovu a péči. Od ledna 2013 začala platit novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, která zavedla do praxe standardy kvality sociálně-právní ochrany. Ve zjednodušeném pojetí se dá říci, že sociálně-právní ochrana dětí se zaměřuje na děti a rodiny, kde se objeví nějaký problém, který je nutno řešit v zájmu nezletilých dětí. Sociální pracovníci na oddělení sociálně-právní ochrany dětí se o tomto problému dozví buď od samotné rodiny, nebo ze školy, od policie, pediatra či odborného lékaře. Problém také oznámí širší rodina nebo dojde k anonymnímu oznámení. Ochrana je poskytována všem dětem „bez rozdílu“ do jejich 18 let věku a je bezplatná.

A kdo tedy zajišťuje sociálně-právní ochranu dětí na úřadu městské části Praha 5?

Na úřadu MČ Praha 5 zajišťuje sociálně-právní ochranu odbor sociální problematiky a prevence kriminality, přímo oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Toto oddělení je rozděleno na tři úseky, a to úsek „péče“, úsek sociální kurately pro děti a mládež a úsek náhradní rodinné péče. Sociální práci vykonává vedoucí oddělení a celkem 12 sociálních pracovnic.

Co je náplní práce sociálního pracovníka na „péči“?

Sociální pracovníci vykonávají funkci opatrovníka nezletilých dětí, podávají na žádost soudům zprávy o poměrech dětí, podávají návrhy na umístění dítěte do náhradní výchovy v případě, že je dítěti třeba poskytnout okamžitou pomoc ve smyslu § 452 zákona o zvláštních řízeních soudních. Protože i v dnešní době se setkáváme s dětmi, které jsou v ohrožení života, nebo je jejich příznivý vývoj ohrožen, pak tito sociální pracovníci slouží i mimo pracovní dobu pohotovost.  V rámci výkonu pohotovosti spolupracují se soudci, policií, zdravotníky a i s neziskovými organizacemi, zajišťují nezletilé děti v rámci krizové intervence. Časté jsou i případy, kdy dítě samo přijde na úřad za sociálními pracovníky a žádá o pomoc. K jejich práci patří mnoho dalších úkolů vyplývajících ze zákona. Na žádost soudu provádí šetření o poměrech nezletilých dětí a podávají zprávy o skutečnostech potřebných při rozhodování o výchově a výživě dětí apod.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Přijde mi to nebo se teď Bartoše zastáváte?

To, že si premiér protiřečí není přeci nic nového. A jestli podle mě někdo nevnímá realitu, tak je to hlavně Fiala. Co vy na to? A ještě mám jeden aktuální dotaz, co nyní EU dělá, aby nás uchránila před další vlnou migrantů tentokrát se Sýrie, ale nejde jen o ní, ale obecně mi přijde, že opět po vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

„Nevolte poštou, přijďte osobně.“ V Německu zpochybněna korespondenční volba

8:35 „Nevolte poštou, přijďte osobně.“ V Německu zpochybněna korespondenční volba

Volební úředníci v Německu varují před potenciálními problémy s korespondenčním hlasováním a doporuč…