Spor o účast v komunálních volbách i pro cizince z EU s přechodným bydlištěm řešil před posledními volbami v roce 2014 soud.
Novela volebních zákonů především mění postup při sběru podpisů na petici pro nezávislé kandidáty na prezidenta. Počet potřebných podpisů by se podle jedné z variant návrhu snížil ze současných 50 000 na 8 000, podpisy by ale musely být ověřeny. Druhá varianta počet podpisů ponechává, petent by ale u podpisu musel napsat i číslo občanského průkazu nebo pasu.
Změna zákonů se týká i dalších záležitostí. Jednou z nich právě je, že v obecních volbách budou moct nově volit i občané EU s přechodným pobytem v Česku. V minulosti se těchto voleb mohli účastnit jen lidé s trvalým bydlištěm. Omezení kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová. Na základě její výzvy se jeden ze slovenských občanů žijících přechodně v Česku obrátil na soud, který v roce 2014 rozhodl v jeho prospěch a zapsal ho do seznamu voličů. Státní volební komise poté doporučila všem obecním úřadům, aby umožnily v obecních volbách v říjnu 2014 účast i obyvatelům EU s přechodným pobytem na území ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp