V pondělí dorazila do USA delegace tureckých vládních činitelů zastupujících jak současnou vládnoucí stranu, tak i ty opoziční. Jejím cílem je ubezpečit spojence, že nedošlo k žádným změnám ve vztazích mezi oběma zeměmi a zároveň také přimět USA k tomu, aby Turecku vydaly Fetullaha Gülena, o kterém Turci věří, že je strůjcem celého puče.
Druhou delegaci vyslalo Turecko do Evropy. Nejprve navštíví Brusel, posléze i Londýn. Obojí za účelem vysvětlit svým spojencům, co se vlastně událo. Podle jednoho z poslanců MHP, čtvrté největší turecké politické strany, dokázal puč jednu zásadní věc. „Něco dobrého z něj přece vzešlo. Lidé, parlament a politici konečně zasedli kolem jednoho stolu,“ prohlásil poslanec s tím, že šlo o nejkrvavější puč v dějinách země.
USA do Turecka přitom vyslaly několik svých vysokých vojenských představitelů, aby zjistili, jak vypadá situace na místě. Obzvlášť poté, co turecké bezpečnostní složky nedávno obklíčily základnu v Incirliku a na několik dní jí odstřihly elektrický proud.
Když však generál Joseph F. Dunford dorazil do Turecka, zjistil, že tón vládních činitelů je mnohem mírnější a přívětivější než jejich mediální prezentace. Turecký premiér Binali Yildirim mu navíc připomněl, jak důležité jsou pro Turecko dobré vztahy s USA, zvlášť v boji proti Islámskému státu.
Dunford po debatě s tureckými činiteli uvedl, že USA budou mít i nadále přístup k vojenské základně v Incirliku, zároveň však každý z Turků zdůrazňoval, že by jim USA měly vydat duchovního Fetullaha Gülena.
„Tón všech tří schůzek byl velmi pozitivní, vůbec ne obviňující. Naopak, zdůraznili důležitost spojenectví, zároveň však apelovali na Gülenovo vydání,“ shrnul Dunford svou návštěvu Turecka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa