V den 90. narozenin Jeho Svatosti 14. dalajlámy připomněla Jana Bobošíková ve svém pořadu Sedmička Plus silný a dnes už pozapomenutý moment z Evropského parlamentu, kterého se osobně účastnila. Duchovní vůdce Tibeťanů tehdy před padesáti europoslanci pronesl větu, po které v sále zavládlo hrobové ticho: „Aby Evropská unie hrála ve světě skutečnou roli, musí k sobě přibrat Rusko.“
„Rozhostilo se ticho, že by byl slyšet vlas na zemi,“ vzpomínala Bobošíková. Dalajláma podle ní vystihl vše: že EU je slabá, rozštěpená a bez civilizační vize. A že místo duchovní síly se uzavírá do ideologických bublin.
Právě proto v další části pořadu pozvala k rozhovoru Jarmilu Dubravskou, ženu s desetiletou zkušeností v Evropském hospodářském a sociálním výboru, která mluvila otevřeně – a tvrdě – o tom, jak to v Bruselu ve skutečnosti funguje.
„Evropský hospodářský a sociální výbor? Dnes už bych mu říkala spíš Evropský politický výbor. Všude covid. Všude Ukrajina. Zemědělství nikoho nezajímá,“ shrnula Dubravská, která dnes vede masokombinát Skaličan.
V rozhovoru zaznělo, že hlas českých odborníků bývá v EU ignorován, připomínky k legislativě se podávají až po jejím sepsání, a kdo má jiné názory, bývá umlčen nebo rovnou odstraněn z klíčových pozic. „Dopředu se musíte přihlásit, že chcete vystoupit. A i tak nemáte jistotu, že vás pustí ke slovu. Rozhodují skupiny, sympatie, vnitřní politika. Ne odbornost,“ popsala praxi Dubravská.
Zmínila i konkrétní příklady – například zákaz amalgámových plomb, který EU prosazovala, ale zároveň dovolila dovoz identického výrobku ze třetích zemí. Absurdní výsledek? Zákaz pro českého zubaře, povolení pro dovozce z Asie.
Když se Bobošíková zeptala, zda výbor skutečně něco mění, Dubravská odpověděla jednoznačně: „Tvrdí se, že ovlivníme 50 % legislativy. Ale ve skutečnosti je to možná desetina. A jen pokud máte štěstí.“
A když se pokusila být příliš aktivní? „Přišla jsem o funkci ve vedení sekce. Důvod? Že jsem kladla otázky.“
Závěr pořadu jasně ukázal, že duchovní síla dalajlámy a byrokratická impotence Evropské unie nejsou nesouvisející příběhy. Naopak – jak připomněla Jana Bobošíková, Evropa zoufale potřebuje pravdu, pokoru a odvahu ptát se.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Procházka