"ČR by se k situaci měla ideálně postavit sama tak, že k řešení přistoupí aktivně a sama bude azylantům nabízet možnost pobytu včetně integračních kroků. Nemělo by být naší ambicí zacházet s cizinci tak, aby si mezi sebou sdělili, že se mají zdaleka vyhnout ČR, ale spíš se aktivně snažit jim nabídnout - určitému počtu, který je pro nás dobře zvladatelný - možnost pobytu a užívání ochrany," uvedl ministr.
Evropská azylová agentura
Na vytvoření takzvaných hotspotů neboli běženeckých center v Itálii a Řecku se dnes nad ránem dohodli lídři EU. Střediska by měla začít fungovat do konce listopadu, žadatelé o azyl by se v nich registrovali. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by taková zařízení mohla být i v dalších zemích. Ministři vnitra EU už v úterý odhlasovali kvóty na přerozdělení uprchlíků. ČR kvóty odmítala, upřednostňovala dobrovolnou pomoc. Podle Dienstbiera by bylo v té době na místě nabídnout konkrétní představu.
Ministr řekl, že by se azylová procedura v EU měla sjednotit a měla by se vytvořit evropská azylová agentura. Rozhodovala by o poskytnutí azylu oprávněným žadatelů. "Tato pozice stejně vyžaduje, aby se členské státy postaraly o ty, kterým bude azyl poskytnut," podotkl Dientbier. Podle něj se tak unie nevyhne debatě o přerozdělování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp