Diskriminujeme romské děti, naříká vládní zmocněnkyně. A takto mocně se jí to vrátilo

30.09.2013 18:55 | Zprávy

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková uvedla, že práva romských dětí jsou v ČR dlouhodobě porušována tím, že nemají rovný přístup ke vzdělání, neboť jsou prý automaticky zařazovány do „zvláštních“, respektive základních praktických škol. Řada politiků a kandidátů do sněmovny napříč politickým spektrem s ní ale nesouhlasí.

Diskriminujeme romské děti, naříká vládní zmocněnkyně. A takto mocně se jí to vrátilo
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chánově

„Práva romských dětí jsou dlouhodobě porušována. Ale tím, že nemají v Česku rovný přístup ke vzdělání. To je stav, který je u nás mnoho let, přešel z doby socialismu, kdy romské děti byly zařazovány takřka automaticky do zvláštních škol. Pak se změnil název na praktické školy, ale stále vysoké procento romských dětí je vzděláváno podle méně náročného vzdělávacího programu,“ řekla Šimůnková pro iDnes.cz.

Nevidím žádnou diskriminaci Romů

„To je blbost. Paní zmocněnkyně opakovaně poškozuje svými výroky Českou republiku a staví nás na mezinárodní scéně do komplikovaných situací. V době, kdy se tím zabývá Evropský soudní dvůr pro lidská práva ve Štrasburku, jsou tato prohlášení o to nebezpečnější. Dopad jejích neuvážených a nepodložených výroků opakovaně pociťujeme například i při jednáních Parlamentního shromáždění Rady Evropy, které se týkají údajné diskriminace Romů, dobrovolné kastrace deviantů, sterilizace ze zdravotních důvodů a podobně. Shodou okolností budeme tato témata diskutovat tento čtvrtek na Evropském soudu pro lidská práva. Zdravím ze Štrasburku,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Miroslav Krejča.

„Rozhodně tu žádná diskriminace Romů není. Já jsem více než deset let působil v učňovském školství. Pracoval jsem s hochy a děvčaty, se kterými se dodnes setkávám a hlásí se ke mně a u nichž jsem pyšný, co dokázali a kam to dotáhli. Ale někam to dotáhli, protože sami chtěli. Byla tam i řada příslušníků romského etnika, ale i většinové společnosti, kteří na sobě pracovat nechtěli a neměli na to. Čili to vůbec není o tom, že bychom ve školství či kdekoli jinde diskriminovali Romy. Je to o tom, že někdo chce, někdo nechce, někdo na to má, někdo ne. Čili žádnou diskriminaci Romů nevidím. Spíše bychom se naopak měli ptát, zda tím, jak jim vycházíme vstříc a jaké podmínky jim vytváříme a nic po nich nechceme, nediskriminujeme většinovou část společnosti, která je na tom mnohdy sociálně a ekonomicky hůře, ale nekřičí a snaží se své problémy řešit. U romské části společnosti, až na pár výjimek, nevidím snahu, aby řešila své problémy. To jsou jejich problémy, do kterých se dostali oni,“ dodal Krejča.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elon Musk zesměšnil Zelenského. Oheň je na střeše. Z Ukrajiny ale zní závažná otázka

22:55 Elon Musk zesměšnil Zelenského. Oheň je na střeše. Z Ukrajiny ale zní závažná otázka

„Spojené státy nás nemohou nutit sedět a poslouchat u jednacího stolu. Jsme nezávislá země,“ řekl pr…