Udělování státních vyznamenání každý rok budí vášně. Prezident Miloš Zeman je vzbudil i letos, když některé občany odmítl pozvat, jiní odmítli jeho pozvání a dříve vyznamenaný umělec Jan Němec vyznamenání dokonce vrátil, byť dočasně. O dění kolem státního svátku diskutovali ve středečních Událostech, komentářích bývalý ruský disident Viktor Fajnberg, syn bývalé disidentky Natalje Gorbaněvské Jaroslav Gorbaněvskij, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, režisér Jan Němec, europoslanec Jiří Pospíšil (nestr. za TOP 09 a STAN), politolog, nakladatel a publicista Alexander Tomský a vedoucí Katedry politologie a filozofie Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Daniel Kroupa.
Je to státní vyznamenání, ne poděkování od Miloše Zemana
Jako první se vyjádřil režisér Jan Němec. „Já jsem se rozmýšlel asi tak deset vteřin. Myslel jsem si, že není možné, aby prezident ve významný den České republiky vyznamenal dva režiséry, které jinak považuji za profesionály. Dostali vyznamenání za to, že napomohli prezidentu Zemanovi k návratu k moci,“ podotkl režisér Němec. On sám vyznamenání nedostal za pochlebování moci, ale za to, že natočil dokument o sovětské invazi do Československa v roce 1968. Režisér zdůraznil, že nechce být součástí klanu „Zemanových oblíbenců“. Miloš Zeman podle jeho názoru zneužívá svých ústavních pravomocí. „Toto je můj individuální akt, který možná bude chápán jako teatrální, ale někdo musí říct naplno, že se zde obnovuje diktátorská moc, a pokud jí budeš sloužit, budeš odměněn."
Následně se k udílení státních vyznamenání vyjádřil Kmoníček. Připomněl, že každý prezident oceňuje spíše ty lidi, kteří mu jsou blízcí, než lidi jemu vzdálení. „Je logické, že budeme oceňovat spíše toho, koho známe, nežli toho, koho neznáme,“ uvedl Kmoníček. Některé z vyznamenaných má prý Zeman nepochybně rád, ale rozhodně to nebylo hlavní kritérium k předání vyznamenání. „Někdo, kdo natočil film o Miloši Zemanovi, snad už by neměl být oceněn za zbytek své tvorby,“ podivoval se dále prezidentův spolupracovník.
Europoslanec Pospíšil se postavil na stranu režiséra Němce. „Prezident nemá vyznamenávat ty, kteří se zasloužili o to, že je prezidentem. Ale to je o ocenění za český stát, ne za Miloše Zemana,“ zdůraznil Pospíšil.
Zemanův návrat z Číny s PPF
Následně se vyjádřil i k cestě prezidenta Zemana do Číny. Europoslanec zdůraznil, že je Česká republika ve světě známá obhajobou lidských práv, a od toho bychom neměli ustupovat. „My jako občané bychom se měli ozvat, zda je pro nás důležitá ochrana lidských práv,“ podotkl Pospíšil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp