Do ČT po letech dorazil exministr Kočárník. Hovořil o tématu, se kterým prý radí lidem z celého světa

18.09.2014 23:17 | Zprávy

Skotové dnes hlasují o své případné nezávislosti na Velké Británii. Hlasovací místnosti se uzavřou dnes v jedenáct večer a tábory příznivců a odpůrců samostatnosti jsou poměrně vyrovnané. Česká televize prozradila, kteří občané z hlediska věku patří mezi příznivce a odpůrce nezávislosti, došlo ale i na politickou smrt muže, který v tomto referendu hraje o hodně, ačkoli není Skot.

Do ČT po letech dorazil exministr Kočárník. Hovořil o tématu, se kterým prý radí lidem z celého světa
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Velká Británie prožívá 18. září velký den, neboť fakticky hrozí její konec. Právě dnes totiž Skotové v referendu rozhodují o tom, zda se chtějí stát samostatným státem. Poslední předvolební průzkum ukázal, že je jazýček vah těsně vychýlen ve prospěch odpůrců samostatnosti Skotska. Proti samostatnosti by prý hlasovalo 53% voličů. Co toto referendum znamená pro Skoty, Brity a vlastně celou EU? O tom ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize diskutovali ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), bývalý ministr financí Ivan Kočárník, spisovatelka Marie Michlová a redaktor ČT Lukáš Mathé. 

Politická smrt Davida Camerona

Nejprve ale k tématu promluvil spolupracovník ČT Ivan Kytka. Ten prozradil, že pro samostatnost jsou spíše mladší muži, zatímco pro setrvání ve Velké Británii se vyslovují starší ženy. Hlasovat v referendu mohou všichni britští občané žijící ve Skotsku starší šestnácti let.

Do kampaně se zapojily i britské celebrity. „Shodou okolností se téměř všechny vyslovovaly pro zachování Velké Británie. Jedinou výjimkou byl známý tenista Andy Murray,“ prozradil spolupracovník ČT. Sportovec se přiklonil k nezávislosti. Případný rozpad Velké Británie by pak znamenal politickou smrt pro současného britského premiéra Davida Camerona.

Může se objevit lavina, upozornil Zaorálek

Následně se k referendu vyjádřil ministr zahraničí Zaorálek. "Jako byl rozvod v Československu naší věcí a těžko bychom si do toho nechali mluvit a stejné je to i v případě Skotska,“ upozornil. "Nikdo ale nedokáže přesně domyslet, co ny to mohlo znamenat, to je jako když horolezec v horách zakašle a spustí se lavina,“ pokračoval ministr. Není tedy úplně jasné, jaký by byl dopad referenda na další státy EU. Šéf české diplomacie ale také zdůraznil, že výsledek zatím neznáme, a až bude jasný, Česká republika ho bude respektovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 9


Osobnost měsíce

Mgr. Martin Kupka

  • ODS
  • ministr dopravy
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …