Docent Robejšek bez vytáček: Politici dnes neberou ohled na lid, ale na finanční a mediální špičky. Politická korektnost je jako cenzura. A pokud půjdou proti lidem ve věci uprchlíků...

15.06.2015 16:38 | Zprávy

Dnešní demokracie má s autoritativními režimy mnoho společného. Politici by nás nejraději všechny roztřídili podle excelových tabulek, vládnutí by bylo jednodušší. Eurozóna byla od začátku špatný nápad, akorát je čím dál těžší to otevřeně přiznat. Alespoň podle ekonoma Petra Robejška, který tak řekl v rozhovoru pro časopis vysoké školy CEVRO Institut, který s ním vedl osobně její rektor Josef Šíma.

Docent Robejšek bez vytáček: Politici dnes neberou ohled na lid, ale na finanční a mediální špičky. Politická korektnost je jako cenzura. A pokud půjdou proti lidem ve věci uprchlíků...
Foto: Repro ČT
Popisek: Politolog a expert na mezinárodní vztahy doc. Petr Robejšek

Podle Robejška evropská demokracie rozhodně nedělá čest svému jménu, jelikož vládnoucím prvkem není lid, ale elity, které na lid aplikují sociální inženýrství. To však neplní svůj účel. „Všiml by si nepřetržitého řetězce chybných ekonomických a politických rozhodnutí, jako jsou třeba reakce na ‚arabské jaro‘, zmatečná ekologická politika, krátkozraká politika vůči Ukrajině a Rusku,“ popisuje, čeho všeho špatného by si dnes na demokracii všimli její myšlenkoví zakladatelé. Včetně neustále rostoucí sociální nerovnosti.

„Spíše než lid je to právě demokratická vláda, kdo se stará o svůj vlastní momentální prospěch a pomíjí dlouhodobé důsledky svého chování. Dělá přitom všechno pro to, aby se vymkla vlivu voličů, ale sama podléhá vlivu špiček finančního průmyslu a mediální elity,“ pokračuje Robejšek. Politici se více orientují podle svého mediálního obrazu než podle potřeb lidí, kteří je do funkce dosadili.

Celý rozhovor zde

Liberalismus v západní Evropě je kapitola sama pro sebe, kdy dnes vláda vztáhne liberalismus pouze na sebe a svým lidem se snaží manipulovat a škatulkovat jej. Ale ti, kteří jej nepraktikují, jsou pod palbou západní kritiky.

„Pro toho, kdo chce vidět, je zřejmé, že dnešní autoritářské a demokratické vlády sdílejí v jádru velmi podobnou filozofii řízení. Typická je pro ni představa, že se společnost vejde do excelové tabulky a lze ji formovat pomocí sociálního inženýrství,“ popisuje Robejšek. Vládnoucí elity podle něj fungují jako firemní manažeři, kteří ale nenesou následky za svoje chyby. A hlavní rozdíl mezi těmito dvěma skupinami je jen způsob, jakým se dostaly k moci a jak se u ní udržují.

Cenzura a politická korektnost jsou rámcově zaměnitelné, poněvadž ani jedna z nich nedovolí „pravdivě pojmenovat fakta a problémy, a ohrožují tím fungování společnosti“.

Kritizuje i legitimitu moci v dnešní demokracii. Jelikož politici, aniž se ptají svých voličů, dávají velkou moc do rukou nikým nevolených a „za své chování nezodpovědných expertů“. Jako příklad uvádí Evropskou komisi či Evropskou centrální banku. Nebo rovnou lobbisty velkých firem.

Vyjadřuje se i k situaci ohledně migrační krize, kdy bychom se měli zařídit především prakticky a uvědomit si, že naše země se dá zatížit jen do určité míry. A elity by si měly uvědomit, že pokud budou nadále prosazovat svůj názor, v tomto případě názor menšiny, dojde přinejmenším k „vnitřní destabilizaci“.

Na závěr popisuje eurozónu trochu jako balónek těsně před prasknutím. „(evropští vůdci) Jednak nechtějí přiznat skutečnost, že eurozóna je od počátku chybný a ještě k tomu chybně prováděný projekt,“ popisuje, proč podle něj zůstane Řecko v eurozóně. Dokud budou bohaté země platit a chudé splácet dluhy půjčenými penězi, bude eurozóna fungovat.

Petr Robejšek je politický ekonom, specialista na analýzy a prognózy hospodářského vývoje, bývalý ředitel Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství. Nyní působí jako podnikatelský a politický poradce a žije v Hamburku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavlův Kolář se zasnil: Objednal se ke mně Trump

16:18 Pavlův Kolář se zasnil: Objednal se ke mně Trump

Poradce prezidenta Pavla Petr Kolář už od listopadového vítězství Donalda Trumpa kritizuje jeho poli…