Dostanete uprchlíky, i když je nechcete! Podívali jsme se lépe na návrh, který poletuje v Bruselu

04.11.2017 8:10 | Zprávy

Povinné přerozdělování žadatelů o azyl ukotvené přímo v zákoně, zrychlení sjednocování rodin i alokace uprchlíků po skupinkách až po třiceti, to vše obsahuje návrh na reformu tzv. Dublinského systému z dílny výboru pro lidská práva Evropského parlamentu, který zamířil ke svému formálnímu schválení na Radu Evropy do Štrasburku.

Dostanete uprchlíky, i když je nechcete! Podívali jsme se lépe na návrh, který poletuje v Bruselu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Uprchlíci tvoří pod dohledem policie fronty na autobusy

Výbor pro občanské svobody Evropského parlamentu odsouhlasil návrh na reformu tzv. Dublinského systému. Dokument s datací 19. října 2017 navrhuje zásadní změny na nápravu současných slabin azylového systému a podle autorů zároveň slibuje vidinu, jak vytvořit robustní a stabilní azylový systém pro členské státy Evropské unie do budoucna.  

Evropský parlament je dle návrhu na reformu tzv. Dublinského systému nyní připraven o nich vyjednávat s členskými zeměmi Evropské unie. Dokument, který dal dohromady výbor pro lidská práva Evropského parlamentu, ještě čeká formální schválení během listopadového zasedání Rady Evropy ve Štrasburku.

Klíčovými body a změnami, které do Dublinského systému dokument navrhuje, jsou například trvalý a automatický systém na přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské státy Evropské unie podle stanoveného redistribučního klíče, možnost výběru pro žadatele o azyl až ze čtyř zemí a možnost umístění do daných zemí ve skupinkách podle přání žadatelů.

Podílet se musí všechny země

„Všechny členské země Evropské unie se musí podílet a rovněž převzít odpovědnost za žadatele o azyl ve smyslu snížení disproporční zátěže na migrační krizi nejvíce exponované hraniční státy Evropské unie,“ stojí v dokumentu. „Zároveň musí dojít ke zvýšení bezpečnostních opatření. Všichni žadatelé o azyl musí být registrováni ihned po svém příjezdu a členské státy Evropské unie musí udržovat své vnější hranice. Žadatelé o azyl musí rovněž respektovat pravidla systému a nepokoušet se cestovat mezi státy na vlastní pěst,“ píše se v něm dále. Lidé, kteří potřebují mezinárodní ochranu, tedy skuteční azylanti, by ji v budoucnu podle autorů dokumentu měli dostat mnohem rychleji. Stejně tak by ale měla být zrychlena i repatriace těch, kteří nárok na azyl nemají.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …