V pátečních Událostech, komentářích ČT se k případu vyjadřovali advokát Alexander Király a publicista a bývalý disident Petr Pospíchal. V pořadu mimo jiné zaznělo, že soud se nezabýval tezí, zda je možné na českých školách nosit muslimské šátky. „Nevím, proč se tomu soud vyhnul. Možná se vyhnul podstatě sporu, protože to téma je citlivé,“ prohlásil na úvod Pospíchal. Király dal kolegovi za pravdu.
Posléze se pánové přeli o to, zda by se na českých školách měly povolit náboženské symboly, nebo ne. Advokát Király konstatoval, že české školství je už od dob první republiky sekulární, drží se toho i Česká republika a škola má právo říct, že náboženské symboly na půdě školy nosit nelze.
Když přijde někdo jako host do jiné země a chce zde studovat, tak má respektovat pravidla, která v té zemi platí. „Já si nedovedu představit, že by česká studentka přijela do Somálska, začala studovat v minisukni a pak se u tamního soudu dožadovala odškodnění,“ kroutil hlavou advokát.
Pospíchal oponoval, že nošení hidžábu je projevem víry a svobodu vyznání garantuje už naše Ústava, která je nejvyšším zákonem v České republice. Školní řád podle publicisty rozhodně nestojí nad Ústavou, takže toto nelze zakazovat. „To je prostě základní lidské právo,“ zdůrazňoval Pospíchal. „Ona vyžaduje ochranu od českého státu takovou jaká je, to znamená i s tím šátkem. Česká republika to věděla, když přislíbila této ženě ochranu, ale teď si klade dodatečné podmínky,“ zlobil se Pospíchal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp