Dřív do důchodu by mohlo chodit víc horníků, rozhodne o tom vláda

18.03.2015 15:43 | Zprávy

O pět let dřív do penze bude zřejmě moci chodit víc horníků než dosud. Podle návrhu by takto do důchodu mohli jít všichni havíři, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn, tedy nejen ti, kteří potřebné doby pod zemí dosáhli do konce roku 2008. Ministerstvo práce tak chce řešit chystané zavírání dolů a propouštění. Ministerstvo financí bylo nejdřív proti.

Dřív do důchodu by mohlo chodit víc horníků, rozhodne o tom vláda
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Horníci s transparenty

Šéf státní pokladny Andrej Babiš (ANO) po návštěvě Ostravska ale řekl, že změnu podpoří. O přesné podobě nařízení rozhodne kabinet. S projednáváním začal už v únoru, ale přerušil ho.

Dřívější odchod do penze žádají kvůli uzavírání dolů a propouštění hornické odbory. Dohodly se na podzim 2013 s premiérem přechodné vlády Jiřím Rusnokem, začal se chystat návrh. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) loni po svém nástupu do funkce rozhodla, že se v přípravě bude pokračovat.

Někteří havíři mohou jít do důchodu dříve už nyní

Horníci už mají nyní možnost jít do důchodu dřív, a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a do konce roku 2008 museli mít určitý počet směn - několik tisíc. Ti, kteří nastoupili do dolů až od roku 1993 a nefárali dostatečně dlouho, podmínky teď nesplňují. Marksová dnes ČTK přes svého mluvčího sdělila, že je potřeba si pracujících v těžkých a nebezpečných podmínkách vážit a „nebylo by správné jim znepříjemňovat život a nutit je pár let před důchodem hledat novou práci v jiném oboru", kvůli podlomenému zdraví by ji prý stejně nejspíš nenašli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…