Drsná slova Erika Besta v Partii: Lidé tu nepochopili, že cílem kapitalisty je udělat podfuk

17.11.2013 13:25 | Zprávy

Své stíhání považuje bývalý poslanec David Rath za součást pilotního projektu takzvané nové justice, která se rozhodla, že u nás provede „něco jako převrat“. Uvedl to v diskusním pořadu televize Prima Partie. V jeho druhé části pak americký novinář Erik Best, dlouhodobě žijící v Praze, ohromil radikálním názorem na kapitalismus.

Drsná slova Erika Besta v Partii: Lidé tu nepochopili, že cílem kapitalisty je udělat podfuk
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Erik Best v pořadu Hydepark ČT

„Jsem přesvědčen, že jsem nic špatného neudělal. Výběrová řízení probíhala přesně podle zákona, motiv, aby někdo dostával úplatky, tam nebyl,“ tvrdil Rath. Své tvrzení opírá o to, že podle znaleckých posudků i svědeckých výpovědí zakázky, které prý byly zmanipulovány, předražené nebyly a že v jeho kauze nešlo o úplatky.

O soudci, který jej opakovaně odmítal propustit z vazby, uvedl, že jej osobně nenávidí. Domnívá se tak na základě formulací, jimiž tento soudce zamítnutí propuštění odůvodňoval.

David Rath také uvedl, že soudci jsou pod tlakem. Doložil to situací jiného soudce, který v pondělí rozhodl o jeho propuštění z vazby, v níž byl bez třech dnů přesně rok a půl. „Najednou se nemůže dohledat jeho jmenování,“ podotkl Rath. „Když mě soudce pustil, najednou se na něj objevil nátlak. Je ke zvážení, že je možné takto na soudy tlačit, když neplní zadání, které si kdosi objednal,“ upozornil.

Řeč přišla i na již pověstnou krabici od vína se sedmi miliony korun. Exposlanec se dušoval, že o tom, že v krabici jsou peníze a ne lahve vína, nic netušil. Naznačil, že mohlo jít o peníze určené na volební kampaň ČSSD.

Nařčení politických stran z toho, že mají podezřelé financování, začalo být podle Ratha používáno jako klacek na tradiční politické strany. Nikdo se ale podle něj neptá, kde nové politické subjekty vzaly na volební kampaň „půl miliardy“.

Kde vidí příčiny svého nynějšího stíhání? „Označil jsem to termínem nová justice či nové represivní složky. Je to skupina lidí, která má vazby na některé novináře, politiky, prokurátory. Ti se rozhodli, že tu udělají něco jako převrat. Nechci se přeceňovat. Vybrali si známého kontroverzního politika, jako pilotní projekt, na kterém si to vypilují,“ konstatoval Rath s tím, že akce „nové justice“ pokračovala „sestřelením vlády“. Na závěr si položil řečnickou otázku: „Příštího premiéra odvedou v poutech?“

Ministry za SPOZ nezvolili, tak zachraňují, co se dá

V druhé části pořadu s moderátorem Janem Punčochářem diskutoval textař a publicista Michal Horáček a novinář amerického původu žijící dlouhodobě v Praze Erik Best. Tématem bylo 24. výročí 17. listopadu 1989 a následný polistopadový vývoj.

Moderátor nejprve upozornil, že Rusnokova vláda každou středu zasedá a rozhoduje o nemalých státních zakázkách a přitom řada nově zvolených poslanců napříč stranami vůbec neví, o čem vláda nyní rozhoduje. Přitom poslanci berou plat již od okamžiku svého zvolení. Horáček to omlouval tím, že u nás chybí zkušenost s tím, že by tu dlouhodobě vládla vláda bez důvěry. Best to jen krátce glosoval tím, že mnohdy o tom, o čem rozhoduje vláda, neví ani sám její předseda Rusnok.

Best rovněž míní, že Rusnok je v situaci, kdy musí kočírovat své ministry, kteří jsou pod kontrolou ve volbách neúspěšné SPOZ. Chtějí proto zachránit, co se dá, dokud jsou u moci. „Myslím si, že některá rozhodnutí vlády jsou spíš malicherná,“ podotkl Best.

Proč i po listopadu 1989 zůstala u moci část komunistické nomenklatury

Moderátor v souvislosti s dnešním výročím studentské demonstrace, která před 24 lety odstartovala politické změny, zmínil poslední vyjádření bývalého příslušníka předlistopadové Státní bezpečnosti Zifčáka, podle kterého byly listopadové události předem naplánované s cílem zlepšit prosperitu tehdejšího režimu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…