Do druhého pilíře vstoupilo dosud asi 75.000 lidí, násobně méně, než se čekalo. Nyní navíc skončila lhůta pro vstup lidí starších 35 let. "Je nade vší pochybnost, že druhý pilíř je totální neúspěch současné vlády," uvedl Sklenák, podle kterého kabinet selhal a prosadil řešení, které je slepou cestou. Za nízký počet zájemců o vstup do druhého pilíře nemůže podle Sklenáka ČSSD, která od počátku hovoří o jeho zrušení, ale skutečnost, že veřejnost reformu nepřijala. Druhý pilíř spočívá v tom, že si lidé odvádějí tři procentní body z průběžného státního pilíře na svůj účet do fondu za podmínky, že si přidají dvě procenta ze svých příjmů.
Proti jsou i komunisté
Kalouskův návrh by mimo jiné dal lidem do 40 let šanci vstoupit do druhého pilíře ještě celý příští rok. Sklenák ale kritizoval další úpravu, podle kterého by lidé mohli po pěti letech z druhého pilíře vystoupit. "Říkalo se, že je potřeba zajistit další zdroje na důchody. Pokud se navrhuje možnost vystoupit, jde to proti těmto deklaracím a stabilizaci důchodového systému obecně," uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp