Ekonom Kohout: Češi jsou nuzáci. A i to málo je národní banka nutí utratit

20.11.2013 7:28 | Zprávy

Ekonom Pavel Kohout, stejně jako mnozí jiní odborníci, kroutí hlavou nad intervencí České národní banky (ČNB), která se rozhodla oslabit korunu. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace.

Ekonom Kohout: Češi jsou nuzáci. A i to málo je národní banka nutí utratit
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonom Pavel Kohout

Olej do ohně navíc ještě přilil člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal, který v úterý v rozhovoru na serveru Patria.cz uvedl, že možné posunutí kurzu české měny na 28 korun za euro není "nijak dramatický či nerealistický scénář". Zároveň dodal, že nyní bude Česká národní banka držet kurz poblíž 27 korun za euro nebo i mírně slabší.

Podle Pavla Kohouta Česká národní banka ukázala, že je nezdravě posedlá představou, že deflace je největším nebezpečím pro českou ekonomiku. Skutečně tedy provedla to, co vypadalo jako nereálná a nesmyslná hrozba - oslabila korunu. "Učinila tak naprosto zbytečně. Žádná deflační spirála nehrozila," konstatuje ekonom ve svém textu na svých stránkách novaustava.cz.

Celý komentář Pavla Kohouta ZDE.

Podobně prý ceny poklesly v letech 2002 až 2003 a žádná krize přitom nenastala. "Naopak, ekonomika rostla, nezaměstnanost klesala, koruna byla na cestě směrem k posilování. Proč? Protože mechanismus deflační spirála nefunguje tak, jak tvrdí nynější vedení ČNB," píše Kohout ve svém textu.

Češi doplácí na teoretický model centrálních bankéřů

Umělé a navíc nečekané oslabení měny nefunguje jako měnové uvolnění, jak ČNB očekávala, ale funguje podle Kohouta přesně opačně. Zvýšená inflace odčerpá část prostředků, za které spotřebitelé nedostanou žádnou hodnotu. Sníží tedy spotřebu. Umělá inflace je tedy restriktivním, ne expanzivním prostředkem měnové politiky.

Pokud chtěla ČNB podpořit ekonomickou aktivitu, měla se vydat jinou cestou, která by spotřebitele neochuzovala, píše ekonom. "Kdyby Češi byli bohatým národem, který sedí na penězích a kvůli své zapšklé konzervativnosti jen zbytečně dusí hospodářský růst, zmíněné znepříjemňování by snad mělo nějakou logiku. Jenže Češi jsou relativně i absolutně chudí," upozorňuje Kohout.

"V absolutním srovnání tedy Češi vycházejí jako nuzáci - a i to málo, co si stihli naspořit, by měli utratit jen proto, že se to hodí do teoretických modelů centrálních bankéřů? Rozum zůstává stát. Vypadá to, že bankovní rada zná českou ekonomiku jen z vrtulníku," uzavírá Pavel Kohout.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ve světle Ukrajiny přišlo svědectví o Joeovi Bidenovi. A varování

9:43 Ve světle Ukrajiny přišlo svědectví o Joeovi Bidenovi. A varování

Analytik zabývající se průzkumy veřejného mínění Nate Silver má za to, že končící prezident Joe Bide…