Ekonom v ČT: Lidé už zapomněli. Životní úroveň je vyšší než za socialismu

09.04.2013 21:50 | Zprávy

Podle ekonoma Daniela Münicha lidé vnímají změny týden od týdne, měsíc od měsíce – a co bylo před lety, si už příliš nepamatují. Proto si podle něj tolik neuvědomují, že životní úroveň je nyní vyšší než za socialismu.

Ekonom v ČT: Lidé už zapomněli. Životní úroveň je vyšší než za socialismu
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Ekonom a člen NERV Daniel Münich v pořadu ČT Hyde park

„Ta životní úroveň je výrazně vyšší, než byla za socialismu,“ uvedl v pořadu Hyde park na ČT ekonom Daniel Münich. Podle něj je to akorát vše o psychice lidí, když si stěžují, že dříve bylo lépe. Ve skutečnosti tomu tak není.

„Lidé vnímají změny týden od týdne, měsíc od měsíce. A nepamatují si, co bylo před deseti, patnácti lety,“ vysvětloval člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Například když člověk vyhraje v loterii milion, okamžitě bude tvrdit, že se má skvěle. Za několik let však už bude opět říkat, že jeho životní úroveň není dobrá.

„Lidská nátura je nespokojená, když se nemá stále lépe,“ dodal s tím, proč jsou lidé často nešťastní – nejde prý ani moc o skutečnost, ale opět o psychiku. „Oni jsou často nešťastní proto, že si závidí. Nebo vidí korupci,“ míní ekonom. Tu prý dříve neviděli, přestože byla.

Celkově podle Münicha není pravda, že by nynější životní úroveň lidí byla horší než za socialismu. „Celý ten systém byl výrazně méně produktivní než ten současný,“ popisoval a hned uvedl příklad.

„Všichni ti lidé, co jsou dneska na sociálních dávkách, byli přiřazení do podniků, kde víceméně nic nedělali. A pobírali tam nízké platy,“ vysvětloval ekonom. Není tedy samospásné, že „všichni dříve měli práci“. Ve výsledku byla produktivita takových podniků akorát nižší a ne každý dostával plat za vykonanou práci.

Otevření možností může za nižší porodnost

Podle svých slov však Münich také vidí negativní změny – například nižší porodnost. Za to prý může z velké části fakt, že se změnilo tržní prostředí a lidem se otevřely možnosti. Nyní mohou cestovat či si hledět kariéry – v čemž by děti často bránily.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…