Ekonomka: Mezi Kalouskem a Babišem není moc rozdílů. Hrozí nám nová a horší krize

08.12.2014 21:42 | Zprávy

Hrozí nám další ekonomická krize a bude horší než ta předchozí. Tato varovná slova pronesla ekonomika Markéta Šichtařová, která také řekla, že Miroslav Kalousek (TOP 09) a Andrej Babiš (ANO) se v rolích ministrů financí vzájemně moc neliší. Růsty ekonomik, které vidíme dnes, nemají podle jejího názoru zdravé základy. Oslabující „červ" je podle Šichtařové skryt i v bankovní unii, ale nejen tam, je jich víc.

Ekonomka: Mezi Kalouskem a Babišem není moc rozdílů. Hrozí nám nová a horší krize
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

Ekonomka Markéta Šichtařová v pondělním Hyde parku České televize zhodnotila nejen české ekonomické vyhlídky a rozpočet předložený na příští rok, ale podívala se i na ekonomiky světové. Co všechno ji ohrožuje?

Kalouskova a Babišova politika se od sebe moc neliší  

„Nevidím moc velký rozdíl v hospodaření předminulé a současné vlády," podotkla Šichtařová hned v úvodu na adresu ministra financí Andreje Babiše (ANO) a jeho předchůdce ve funkci Miroslava Kalouska (TOP 09). Stomiliardový schodek, který navrhuje Babiš, je podle jejího názoru příliš málo ambiciózní. „Já neznám žádnou současnou ekonomickou teorii, která by v okamžiku růstu ekonomiky ospravedlňovala tak velký schodek," pokračovala ekonomka. Náš rozpočet by měl být vyrovnaný či dokonce přebytkový. Šichtařová uznala, že to nejde zařídit úplně hned, ale potenciál na to máme. „Jen chtít, jenže my nechceme," podotkla.

Česká ekonomika je přitom do značné míry závislá na tom, jak se daří ekonomice německé. V tuto chvíli vláda těží z toho, co vláda dělala nebo nedělala přibližně před dvěma lety. Klesla nezaměstnanost a Andrej Babiš říká, že se daří lépe vybírat daně, ale podle Šichtařové je to sporné. Náš největší problém je přitom v tom, že se rychle mění daňová politika. „V tuto chvíli je neměnnost daní a stabilizace systému důležitější než optimalizace sazeb," podotkla. Ve střednědobém horizontu, dejme tomu do pěti let, by vláda podle jejího názoru měla směřovat k vyrovnanému rozpočtu.

Boj s korupcí

Jeden z diváků se následně ptal, jak moc by české ekonomice pomohlo, kdyby se podařilo vymýtit korupci, jak po tom volal už před volbami právě Andrej Babiš. Prý by nás to katapultovalo do úplně jiné skupiny zemí. Šichtařová ovšem pochybuje, že se podaří korupci vymýtit. Je prý totiž v naší společnosti zažraná po celé generace. „Já si myslím, že ta mentalita je ovlivněna i tím, že systém často měníme," vyjádřila svůj názor. Svůj vliv může mít i to, že nás neustále ovlivňuje „východní mentalita z Ukrajiny či Ruska, kde je veřejným tajemstvím, že bez korupce nic nefunguje".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…