Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), poslanec ODS Jan Zahradník, ředitel Městské policie v Karviné Petr Bičej, starosta města Velký Osek a člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal, spolumajitel sběrny surovin Tomáš Absolon, předseda Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petr Miller, pan Petr Zálešák z Jirkova, kterému sběrači kovů ukradli okapy, a bezdomovec Josef Kuruc diskutovali ve čtvrtečním pořadu České televize moderátorky Michaely Jílkové Máte slovo o topení v Česku a o krádeži kovů v Česku.
Zloděj nemá dostat peníze, ale "flastr"
Hned na úvod zostra zpustil Kuruc, že omezování sběren kovů k ničemu nepovede, akorát se vše přesune k překupníkům. Lidé něco přinesou, ale nedostanou za to 120 korun jako dříve, ale třeba jen 40. Podle ministra Brabce ale musíme počkat, co se bude dít, vyhláška platí teprve tři týdny, od prvního března.
"A víte, co stojí udělat metr okapů, když mi je někdo ukradne? Já za to nedostanu nic, když mi to ukradnete, ještě to zaplatím," udeřil Petr Zálešák. "Lidi, kteří kradou, mají nárok jen na to jít si za to sednout," řekl jasně. Moderátorka Jílková ale upozornila, že je potřeba vyslechnout i bezdomovce jako je pan Kuruc, protože bezdomovci mají určité zkušenosti, ale nedostávají prostor k jejich prezentaci v jiných pořadech.
Bičej k tomu dodal, že se policie snaží krádežím bránit, ale na služebnách k tomu není dost mužů. Petr Miller na to konto prohlásil, že bude třeba stanovit, jestli je nová vyhláška v souladu s Ústavou. Ministr Brabec chtěl reagovat, začal ale odlehčeně. "Zrovna jsem vás chtěl oslovit jako paní Bubílkovou, paní Jílková," prohlásil, Moderátorka si dala ruce v bok a položila jasný dotaz. "Vy si o sobě myslíte, že jste vtipný? Raději odpovídejte na dotazy diváků," vykázala ho moderátorka do patřičných mezí. Ministr obratem dodal, že v právním státě může jakoukoli vyhlášku napadnout u soudu a ten rozhodne.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák