"Evropa se chová jako nedospělé dítě, které není schopné převzít odpovědnost za svůj život. Když se podíváte do historie, vidíte, že myslitelé před pádem velkých civilizací, jako byla Římská říše, viděli podobné rysy," varuje Kysilka. Evropa dnes očekává, že někdo vyřeší její vlastní problémy za ni a vlastně ani neví, co bude dál. Evropským politikům chybí vize dalšího směřování. To předznamenává pád Evropy, který započal na přelomu 19. a 20. století společně s nárůstem vlivu médií. "Politici zjistili, že můžou získat hlasy voličů tím, že budou přes média slibovat, a tím nás kazit," pokračuje ekonom.
I Kysilka přitom podobně jako prezident Zeman poukazuje na selhání těch intelektuálů, kteří vítali vypuknutí první světové války. Brzy po ní přišla druhá a pak válka studená. V té čelil Západ tak silnému nepříteli, že lidé museli znovu dospět a řešit svoji bezpečnost. Po skončení studené války ale přišla doba klidu, ve které Evropa znovu zpohodlněla. Lidé vidí, že jejich státy mají problémy, ale neřeší je, jen naslouchají politikům, kteří slibují: Vyřešíme to za vás.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp