Debata začala poměrně zostra. „Kdo organizuje exodus uprchlíků ze Sýrie, Turecka, Řecka?“ ptal se rázně jeden z místních občanů. Na otázku reagoval ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman: „Na této aktivitě se podílí 30 tisíc převaděčů. Z nich bylo zatím v České republice chyceno devět, v Itálii tři, v Maďarsku a Řecku žádný. Důsledkem jsou pak kamiony s mrtvými,“ konstatoval, jenže tazatel zasypal Haišmana dalšími otázkami: „Kdo je ale platí? Jak je možné, že přicházejí poslední měsíce? O těch lidech nic nevíme! Nejsou to džihádisté? Kolik z nich jsou islamisté?“ Haišman vysvětloval, že běženci si platí cestu sami, popisoval financování pobytu uprchlíků a pak pochválil naši policii: „Víte, po večerech mívám stejné pocity jako vy, ale přes den musíme dělat všechno proto, abychom vaše i mé nelibé pocity vyvrátili. To, že policie na území ČR zachytila tolik lidí, také znamená, že tyto lidi poprvé v Evropě identifikovala,“ zdůraznil Haišman. „To, že byly zavedeny kontroly nelegální migrace, má základ v udržení bezpečnosti České republiky, veřejného pořádku a potenciálních teroristických výzev,“ dodal
Komu patří Česká televize? Hašek chce pozvat do Břeclavi Moravce
Další dotazy z publika doprovodil potlesk: „Nemyslíte si, že problematika migrace je natolik vážná, že by si zasloužila besedu s politiky ve veřejnoprávní televizi? Myslíte si, že islám jako náboženství je nebezpečný?“ Haišman ujistil, že by byl také rád, kdyby nezaznívaly lži a polopravdy, ale byla vedena věcná diskuse. „My už jsme kapacitně za hranou, ale chystá se celostátní kampaň,“ reagoval s tím, že její součástí budou i setkání s občany. Obyvatelé se pak ptali i na to, proč musí ČT platit a dále také: „Čí je to televize?“ Zástupci ministerstva proto vysvětlovali, že v této věci se musí veřejnost obrátit na zástupce jiného resortu. „Soukromá média plní zadání svých vlastníků. U veřejnoprávních médií s vámi souhlasím, myslím si, že nejsou rovnoprávně zváni hosté, kteří tyto věci komentují. Jestli chceme, aby se ČT dostala do terénu, pojďme to udělat společně. Oslovme pana Moravce, ať jeden ze svých pořadů připraví jako speciál například z Břeclavi, ať dostanou prostor i občané,“ navrhl hejtman Michal Hašek, který se také debaty účastnil a za nápad sklidil potlesk.
Z publika: Musí policie ohrožovat běžence? Kdo je ochrání před korupcí?
Přítomné policisty pak jistě nepotěšila tato překvapivá otázka z publika: „Musí, prosím vás, policie ohrožovat běžence, když je vysadí z vlaku? Před projíždějícím vlakem je převádí přes kolejiště, i když tam nemají co dělat. Kdo ochrání běžence před zkorumpovanou policií v České republice?“ Otázky sice přerušoval ruch a smích, ale dotyčný pokračoval a razantně si postěžoval: „Jezdí tu opilý policista.“ Ze strany policie zaznělo vysvětlení, že takové informace slyší poprvé a doporučení, aby kdokoli, pokud zjistí podobné negativní jevy, je ihned nahlásil. Některým občanům se ale směr, kterým se diskuse stáčela, vůbec nelíbil: „My tady nejsme kvůli policajtům, ale kvůli uprchlíkům, do prdele!“ ozvalo se z davu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Čunková