Incident z Notre-Dame ukazuje, že teroristický útok ve dnešní Evropě může spáchat z řad příslušníků muslimské menšiny v podstatě kdokoli. Nemusí jít nutně o jedince, který nemá zaměstnání a je snadným terčem pro náboráře ISIS. Nezáleží na věku, povolání, společenském statusu ani úspěšnosti integrace. Jednou jde o nadějného studenta či o spořádaného otce od rodiny a jindy zase teroristický útok zorganizuje ve svém okolí oblíbený muslim, který zdraví starší sousedy a pomáhám jim s nákupními taškami.
Prozatím se však nestalo, aby teroristický útok spáchal novinář, který získal cenu od vrcholných orgánů Evropské unie. U katedrály Notre-Dame zaútočil na francouzského policistu čtyřicetiletý Švéd alžírského původu Farid Ikken. Dlouhá léta umírněný muslim se pokusil ochránce zákona zavraždit brutálním způsobem a k tomu navíc jako smyslu zbavený opakoval „To je za Sýrii“. Se zjevným odkazem na podporu Islámského státu.
Policista byl sice při zbabělém útoku zraněn, ale jeho život není ohrožen. O chvíli později byl „švédský“ radikál zastřelen jedním z kolegů zraněného policisty. K velkému překvapení švédské veřejnosti se ukázalo, že vrah má nejenom švédské občanství, ale jedná se dále o oceňovaného novináře na volné noze, který v nedávné minulosti pracoval pro švédský rozhlas a dále pro několik vlivných časopisů a internetových serverů.
A aby toho nebylo málo, tak Ikken v roce 2009 získal prestižní ocenění od Evropské komise za boj proti diskriminaci. Také další informace o jeho životě ukazují, že byl švédský Alžířan symbolem úspěšné integrace. Ve Švédsku získal magisterský titul na univerzitě a zpravodajské služby neměly žádné informace, že by byl Ikken napojen na muslimské radikální kruhy. Jeho životní příběh ukazuje, že hranice mezi umírněným a radikálním muslimem je velmi úzká.
V samotném Švédsku se hlásí k islámu asi půl milionu lidí. Je tedy jen otázkou času, kdo z nich bude následovat příkladu Ikkena. Obdobná je situace i v dalších západoevropských zemích. V Rakousku žije podle informací úřadů nejméně 700 000 muslimů, tedy přibližně 10 % populace. Ve Francii se odhaduje počet muslimů asi na šest milionů, ve Velké Británii potom žijí asi tři miliony muslimů, v Německu mezi čtyřmi až pěti miliony.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro