„Zemědělci i spotřebitelé se tak stanou závislými na velkých osivářských firmách,“ vysvětlují propagátoři petice. Podle zveřejněného pracovního návrhu by musely všechny odrůdy splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné uniformní odrůdy. To se prý pochopitelně zahrádkářům, a to jak malým, tak i profesionálním, nelíbí. Jsou přesvědčeni o tom, že by se tak do značné míry oslabila pestrost odrůd.
Staré vzácné odrůdy
Jak říká dle Deníku.cz Marie Kočová z Třeboně, která má zahrádku jako koníčka už nejméně padesát let, díky zahrádkářům se udržují staré odrůdy, které jsou již vzácné. „Zahrádkáři mají ve své činnosti úplně jiný úmysl než úrodu prodávat, spíše vše pěstují pro svoji potřebu a v biokvalitě. To by zcela ztratilo smysl zahrádkaření. Vždyť si vzájemně pomáhají, mění mezi sebou výpěstky. Uznaná osiva jsou sice hezká věc, ale chyběla by rozmanitost,“ míní.
Jana Bochníčková z Mutišova na Slavonicku se mimo jiné zabývá i pěstováním léčivých bylin: „Je to nesmysl a další možnost, jak z lidí tahat peníze a nahrávat vybraným osivářským firmám. Přitom bych na trhu určitě nesehnala ani v rámci Evropy potřebný sortiment semen bylinek, které pěstuji. Navíc oficiální osivo na prodej většinou musí být namořené, což je pro mě nepoužitelné, protože vše pěstujeme bez chemie.“ připomíná Jana Bochníčková.
Likvidace zahrádkářů a drobných zemědělců
Věci se věnuje i server Protiproud.cz. Pravým smyslem evropské regulace je podle serveru omezit potravinovou suverenitu jednotlivých států, regionů a skupin, i svobodnou volbu spotřebitelů potravin, kteří se tak stanou závislými na velkých osivářských firmách. A vedle útoku na zbytky svobod jde samozřejmě také o obrovský byznys pro „vyvolené“.
Velká administrativní zátěž způsobená požadavkem registrace každého osiva by prakticky znemožnila drobným zemědělcům pěstovat na svých polích zeleninu, obilí a další plodiny z osiva z předchozí sklizně nebo od sousedního zemědělce a činila by z ní bezmála kriminální čin. Totéž by platilo i pro zahrádkáře či nově oblíbené komunitní zahrady. Mohlo by se pěstovat pouze z registrovaných semen pocházejících od velkých osivářských firem. V praxi by to znamenalo, že ani sousedé by si nesměli vyměnit přebytky svých sazenic rajčat, nebo použít na zahrádce jako sadbu své brambory z loňska.
Nařízení EU postaví mimo zákon většinu farmářů, drobných zemědělců i zahrádkářů
„Pokud tato další šílenost projde, omezí druhovou i odrůdovou rozmanitost kulturních rostlin, stejně jako naše společné kulturní dědictví v podobě starých a krajových odrůd, a prakticky znemožní udržitelné potravinové systémy a ekologické zemědělství. Toto nařízení ale nejen postaví mimo zákon většinu farmářů, drobných zemědělců i zahrádkářů, ale současně také spotřebitelům zásadním způsobem omezí možnost svobodného výběru potravin,“ uvedl Protiproud.cz.
Ve Spojených státech toto nařízení Obamova administrativa již prosazuje do praxe. I zde se farmáři bouří, neboť se to týká především malých pěstitelů.
„V Evropě již vznikla proti tomuto obludnému nařízení petice, která má za cíl odvrátit tuto hrozbu, v níž rozhodně nejde jen o semena plodin... Nejde o nic menšího než o ´obyčejnou´ svobodu pěstovat si vlastní jídlo z vlastních semínek. Něco tak šíleného nenapadlo ani komunisty. Jde o další krok do totality, o níž se nám zatím ani nesnilo. O kontrolu nad potravinami jako stěžejního bodu kontroly obyvatelstva ve prospěch velkých nadnárodních osivářských firem. Více než polovinu světového trhu s osivy dnes ovládají pouhé tři koncerny,“ píše server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík