Klíčem k uklidnění situace je podle exministra vnitra a senátora za ČSSD Františka Bublana jedině předložení skutečných důkazů o tom, jak došlo k tragédii. Informace o sestřelení malajsijského boeingu by měla vyšetřovací skupina v mezinárodním složení prověřit, zanalyzovat a přinést jediný závěr.
„Jedna strana té druhé teď předkládá nějaké důkazy, a to není možné. Vezme se jeden poznatek a na základě toho se dělají závěry. Vzájemná osočování a předkládání důkazů nebo pseudodůkazů vedou jen k tomu, že se situace vyostřuje,“ reagoval Bublan pro ParlamentniListy.cz.
K tomu, aby bylo možné zjistit, jak k sestřelení došlo, je nutné, aby vyšetřovatelé měli k dispozici veškeré podklady. „Pokud se využije všech dostupných důkazů, které nebudou nijak ovlivňovány, pak se situace může zklidnit. Pokud bude existovat jen snaha hodit na někoho vinu a zvětšovat prostor pro šíření spekulací, pak se vztahy spíš zhorší. Dopady se budou odvíjet hlavně od přístupu Ruska k vyšetřování,“ dodal.
Sankce vůči Rusku nejsou samospasitelné
O dalším postupu vůči Rusku jednají země Evropské unie, uvalit by mohly sankce na ruské firmy, banky a také na lidi z nejbližšího okruhu prezidenta Vladimira Putina. „Sankce mají určitý význam, ale nejsou samospasitelné. Druhá věc je morální izolace. Evropská unie by měla odsoudit vměšování Ruska do situace a sponzorování separatistů,“ uvedl Bublan.
„Odsouzení části světa běžní občané Ruska pocítí. Nebudou mít možnost například do některých států vyjíždět, bohatším se zmrazí účty, tratit budou firmy, omezí nebo zastaví se investice. Odsouzení pocítí nejen na své životní úrovní, ale také izolováním od světa, a to oni nechtějí. Pak se stav projeví na tom, že Putin bude ztrácet. Masovost jeho podpory bude silně narušena. Myslím si, že Putin tohle nechce, takže očekávám z jeho strany nějaké ústupky,“ dodal.
Bublan: Rusku je potřeba říct „Dost“.
Česká diplomacie zaujímá postoj, který je v souladu s většinou zemí Evropské unie. „Chceme, aby sankce byly trošku tvrdší, aby se ukázalo Rusku, že Evropská unie je jednotná a že jeho postup nechceme tolerovat,“ vysvětlil Bublan. „Nejde o to, že bychom chtěli Rusko ekonomicky poškodit, ale je potřeba říct: „Dost.“ Pro nás je důležitější, aby nastal pořádek v mezinárodních vztazích, než konkrétní ekonomická vazba. Nechceme, aby byla Ukrajina nadále rozdělovaná, protože to může mít bezpečnostní dosah do Evropy,“ dodal.
Gabal: Došlo k teroristickému útoku
Poslanec KDU–ČSL Ivan Gabal, který je také místopředsedou sněmovního výboru pro obranu, upozorňuje na to, že by se celá situace neměla podcenit. „Rozhodně došlo k teroristickému útoku na občany, a to velice masivně a brutálně. Týká se to i bezpečnosti našich občanů,“ uvedl Gabal a upřesnil: „Uvidíme, na čem se členské státy shodnou, a myslím si, že to bude jasný signál toho, jaký je názor Evropy na dění na východě Ukrajiny. Nezdá se, že by tam mohla operovat nějaká domobrana, lidé posbíraní z vesnic a měst bez další vnější podpory s takovými systémy, s jakými disponují, a s takovými informacemi a výcvikem.“
Evropská komise má zveřejnit podobu nových sankcí, které by ruským firmám znemožnily přístup na evropské kapitálové trhy a omezily ruský přístup k moderním evropským technologiím ve zbrojním sektoru nebo v energetice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá