Fico: Po rozdělení Slováci tipovali, kdy se vrátí do federace

01.01.2018 16:40 | Zprávy

Po rozdělení Československa před 25 lety byla slovenská společnost výrazně rozdělená a s tímto krokem se neztotožnili všichni. Uvedl to dnes slovenský premiér Robert Fico v projevu k výročí vzniku samostatného Česka a Slovenska. Podle něj se po 1. lednu 1993 na Slovensku tipovalo, kdy se Slováci „s prosíkem vrátí do federace“.

Fico: Po rozdělení Slováci tipovali, kdy se vrátí do federace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

„Slovenská společnost byla výrazně rozdělená a se vznikem státu se neztotožnili všichni,“ řekl dnes Fico. A dodal, že je rád, že vznik samostatného Slovenska už slovenskou společnost nerozděluje.

„Před 25 lety by na nás nikdo nevsadil ani pomyslný cent,“ uvedl také slovenský premiér. Přesto je podle něj budování republiky „úspěšným příběhem“. Fico vyzdvihl také slovenskou diplomacii a pochválil Slovensko za vstup do Evropské unie, do Severoatlantické aliance i do takzvaného schengenského prostoru volného pohybu.

Premiér v projevu zároveň varoval před narůstajícím extremismem. „Zdá se mi, že jsme nedůslední v oddělování zdravého vlastenectví od politického extremismu,“ řekl Fico. Apeloval také na mladé lidi, aby nebrali demokracii jako samozřejmost.

Slovenský premiér dnes u příležitosti výročí rozdělení Československa telefonicky hovořil se svým českým protějškem Andreje Babišem. Shodli se, že obě země spojují nadstandardní vztahy. Na svém facebookovém profilu Fico napsal, že Babišovi poděkoval za 25 let „nádherného sousedského soužití“. Podle Fica obě země ukázaly 1. ledna 1993 celému světu nevídaný příklad klidného rozdělení federální republiky.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…