V úvodu se pánové věnovali varovné zprávě BIS za rok 2015, ve které se praví, že v Česku jsou velmi aktivní ruští a čínští špioni. Podle Bělobrádka tomu vláda věnuje pozornost. Filip věří, že na našem území působí celá řada agentů. Nedomnívá se však, že by ruští agenti mohli dastabilizovat situaci v Česku vedením informační války. „Já si myslím, že ta informační válka se vede ze všech stran... Prostě je o nás zájem a my bychom to měli využít k tomu, že naši politiku povedeme všemi směry,“ doplnil Filip.
Faktem ovšem je, že na ruské ambasádě v Česku pracuje velké množství lidí. Je jich mnohem více než na ambasádě USA, Číny, Francie a jiných zemí. Podle Bělobrádka nelze vyloučit, že je ruská ambasáda předimenzovaná a někteří tamní pracovníci působí jako agenti, ale prý je třeba si připomenout i to, jak pozitivně byl v Česku přivítán průjezd kolony NATO. Vliv Ruska v Česku z tohoto hlediska nelze přeceňovat.
Jelikož si dnes připomínáme patnácté výročí teroristického útoku v USA, ale i na dalších místech USA, pánové se věnovali také otázce války s terorismem. Podle šéfa komunistů svět rozhodně není bezpečnějším místem, než byl před 11. zářím. Dobře je to vidět na příkladu Sýrie.
„Já jsem byl v Sýrii v roce 2006 a byl to ten nejtolerantnější stát, jaký jsem kdy viděl. A v roce 2011 jsem skoro nemohl uvěřit tomu, co jsem tam viděl. Spojené státy otevřeně přiznávají, že budou podporovat ty umírněnější muslimy, které pak najdeme v organizaci Al-Nusra," konstatoval Filip. Ani zpráva zveřejněná o tom, co se stalo, neříká úplně všechno a myslím si, že si budeme muset ještě dlouho počkat, než se dozvíme pravdu o 11. září 2001," pokračoval. Účast Česka ve válce v Iráku v roce 2003 Filip považuje za špatnou.
Měli bychom si prý také uvědomit, že zájmy Evropy a Spojených států se často velmi rozcházejí. Žádná euroatlantická civilizace neexistuje. Zájmy USA a EU jsou naprosto rozdílné," rozohnil se v Moravcově studiu Filip. Ukázal to i krach transatlantické smlouvy o volném obchodu EU a USA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp