Ministr pro lidská práva a senátor ČSSD Jiří Dienstbier předkládá do vlády strategii romské integrace do roku 2020, v rámci níž například prosazuje, aby Romové byli v rámci politiky zaměstnanosti podporování oproti zbytku populace, zvýšení počtu Romů v politice či státní správě nebo dotace pro vysokoškoláky ve výši 60 tisíc korun ročně. Co si o tom myslíte?
Vládní strategie romské integrace do roku 2020 je jistě užitečným dokumentem. Měl by však obsahovat zcela konkrétní záležitosti a opatření, které budou mít novou přidanou hodnotu, protože podobných koncepčních dokumentů bylo v minulosti přijato již několik, ale bez praktického výsledku. Myšlenka „pozitivní diskriminace“ není nová. Elementární by se měla stát snaha o vzdělávání romské komunity, tam je třeba začít. Mrzí mě, že řada romských dětí nezažila, že by jejich rodiče denně ráno vstávali do práce, není to jejich vina, ale měli bychom to změnit.
Současně Jiří Dienstbier navrhuje, aby zde měli cizinci volební právo. Nejprve by mohli hlasovat na lokální úrovni, později možná i při volbách do Poslanecké sněmovny. Pomohlo by to podle vás integraci cizinců do společnosti?
V Ústeckém kraji se intenzivně věnujeme práci s národnostními menšinami. Výbor Zastupitelstva Ústeckého kraje dokonce nedávno vydal magazín věnující se problematice práce v této oblasti v rámci kraje. V krajském městě pracuje centrum pro pomoc v začleňování národnostních menšin do většinové komunity. Otázka volebního práva cizinců je podle mého názoru spíše politickou otázkou a nedomnívám se, že na krajské úrovni by realizace této myšlenky přinesla výrazný přínos pro integraci cizinců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková