Zatímco my zvyšujeme minimální mzdu, v Číně se učí vyrábět roboty a co nejvíc jich zapojit do ekonomiky. I díky tomu, že politici vytrvale zvyšují minimální mzdu, budou jednou roboti levnější než mnozí zaměstnanci. A mnoho lidí přijde o práci. Nejde ale jen o skladníky, které mohou roboti nahradit poměrně snadno. O práci by se prý měli bát také bankéři.
„I mnozí vysokoškoláci se najednou nebudou stačit divit, že už nebudou na trhu práce potřební. Bývalý šéf Citigroup Vikram Pandit minulý týden varoval bankéře, že během pěti let budou muset banky kvůli novým technologiím propustit 30 procent zaměstnanců, protože umělá inteligence a robotizace změní chod činností v bance. To, čemu dnes v bance říkáme „back office“, technologie nahradí zcela. A podobně už v létě mluvil i jeden z ředitelů Bank of America. Pokud to je pravda — a já si myslím, že to pravda je – pak v Evropě přijde kvůli novým technologiím o práci víc než milion bílých bankovních límečků. V USA si můžeme přihodit další milion,“ varuje ekonom Pikora v komentáři pro Reflex.cz
Podle Pikory již dnes existují studie, podle kterých dříve či později přijde o práci až čtyřicet procent Čechů, kteří budou muset opustit své staré profese. Nahradí je roboti. Na druhé straně vznikne řada profesí nových, kterým se nezaměstnaní budou moct naučit a znovu tak získat práci. Zvyšování minimální mzdy opravdu tento proces jen urychlí, je přesvědčen autor komentáře. Roboti totiž zastanou v prvé řadě práci těch, kteří dnes dostávají minimální mzdu. Jak již bylo řešeno, o práci přijdou i vysokoškoláci, ale snáz si ji opět najdou, protože jsou zvyklí učit se nové věci.
Tohle by si politici měli uvědomit, měli by to voličům jasně říct a také by jim měli nabídnout určité řešení této situace. Efektivní řešení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp