Irácký uprchlík promluvil: Utekl jsem před teroristy a v Evropě jsem za něho sám považován

22.09.2017 14:15 | Zprávy

Mnozí čeští politici před volbami zvedají téma uprchlíků a volají po tom, aby se Evropa změnila v pevnost. Češi na to slyší, a nejen Češi. Podobné hlasy sílí i jinde v Evropě. Nejeden uprchlík, který se snažil zachránit si život útěkem před teroristy, se pak v Evropě dozvěděl, že je vlastně taky terorista a měl by mazat tam, odkud přišel.

Irácký uprchlík promluvil: Utekl jsem před teroristy a v Evropě jsem za něho sám považován
Foto: pixabay.com
Popisek: Irák - státní vlajka

Pětadvacetiletý Iráčan Dachil Sado se jednoho dne rozhodl opustit svou zemi. Vyznáním patří mezi Jezídy a právě ty radikálové z Islámského státu vraždili jak na běžícím pásu. Pan Sado si tedy spočítal, že by jednoho dne mohlo jít o život i jemu, a raději utekl do EU. Jenže, jaké bylo jeho překvapení, když se tady dozvěděl, že je vlastně taky terorista a raději by měl šupajdit zpátky tam, odkud přišel.  

„Z Iráku jsem utekl kvůli radikálním islamistickým skupinám a pak přijdu sem, kde se na mě lidé dívají, jako bych byl jedním z těch radikálů,“ říká uprchlík. Jeho příběh přinesla organizace HateFree.

Jak se vlastně žije Jezídům v Iráku? „Je to život v permanentním nebezpečí. Já jsem kvůli škole i práci hodně jezdil mezi městy a v podstatě každá taková cesta mohla být má poslední. Později, od roku 2007, nám také bylo Al-Káidou zakázáno navštěvovat Mosul. Na zdech domů ve městě bývala i taková varování, že bude zabit i ten, kdo jen Jezídům návštěvu u sebe umožní. Vím to proto, že moji tři bratři v té době v Mosulu studovali a jeden jejich spolužák z našeho města byl zavražděn, když se procházel na trhu,“ popisoval své životní zkušenosti pan Sado.

Další studenti byli jako Jezídi popraveni. Když přišel k moci Islámský stát, radikálové nechali popravit několik členů rodiny pana Dachila Sado. Proto utekl. Z vraždy členů své rodiny viní v obecné rovině všechny muslimy. Ne proto, že by měli v ruce zbraň, ale protože neodsoudili bestiální zločiny Islámského státu dost nahlas. Jedním dechem však dodává, že se to už mění a stále více muslimů teroristy tvrdě odsuzuje.

Cesta z Iráku do Německa mu prý trvala sedmnáct dní. Když však dorazil do Spolkové republiky Německo, byl trochu v šoku, když se od některých Němců dozvěděl, že by měl vyrazit zpátky domů. Od chvíle, kdy dostal azyl v Německu, se cítí být v Německu doma a snaží se svému životu tam dát nějaký smysl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …