Obvinění Nečase je absolutně nedůvěryhodné, říká právník Koudelka. Už by měl zasáhnout Ústavní soud

11.02.2014 21:54 | Zprávy

Obvinění expremiéra Petra Nečase vzbuzuje velké pohybnosti. Ještě větší otazníky však visí nad tím, proč jeho kauzu nadále vyšetřuje Ivo Ištvan a státní zástupci z Olomouce. Do této kauzy by měl především co nedříve zasáhnout Ústavní soud a říci, zda tito lidé vůbec mají právo si vyšetřování takto uzurpovat. I to řekl v bezprostřední reakci pro ParlamentníListy.cz ústavní právník a bývalý státní zástupce Zdeněk Koudelka.

Obvinění Nečase je absolutně nedůvěryhodné, říká právník Koudelka. Už by měl zasáhnout Ústavní soud
Foto: repro YouTube.com
Popisek: doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

V úterý večer se rozšířila informace, že vyšetřovatelé kauzy „trafikantů ODS“ se rozhodli obvinit bývalého premiéra Petra Nečase z podplácení. Za to, že nabízel neposlušným poslancům Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi místa v dozorčích radách výměnou za odchod z Poslanecké sněmovny, mu hrozí až šest let vězení. Jeho jednání totiž podle žalobce Ivo Ištvana lze považovat za formu podplácení.  

Ústavní právník Zdeněk Koudelka ke kauze pro ParlamentníListy.cz uvedl, že vzdání se mandátu je věcí každého poslance, kterou činí zcela dobrovolně a o své vůli. Proto si nedovede představit, že by nakládání s poslaneckým mandátem mohlo být spojeno s jakýmkoliv korupčním jednáním.

„Po tak dlouhé době bych jednání vyšetřovatelů charakterizoval tak, že někdo leze z tlustých do tenkých,“ uvedl dále Koudelka.

Stíhání trojice poslanců, kteří se vzdali mandátů, bylo podle něj evidentně protiústavní od samého počátku. „Oni vystoupili v Poslanecké sněmovně a řekli, že se vzdávají mandátu. To prostě spadá pod poslaneckou indemnitu a již z dřívějška na to byla judikatura,“ připomněl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…