Ivan Langer a Alexandr Vondra zle vypráskali slavného vědce Chomskyho, který řekl, že Havel moc netrpěl

06.06.2014 8:09 | Zprávy

Návštěva známého levicového intelektuála Noama Chomskyho v České republice vyvolala velký zájem, ale rovněž mnohé kontroverze. Například někteří bývalí ministři za ODS dali průchod svému znechucení a varovali před tím, aby lidé jako Chomsky dostávali větší prostor.

Ivan Langer a Alexandr Vondra zle vypráskali slavného vědce Chomskyho, který řekl, že Havel moc netrpěl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Znechucení vyvolala zejména slova Noama Chomskyho pronesená na tiskové konferenci v Olomouci při příležitosti jeho přednášky na Univerzitě Palackého. Chomsky, který je v současnosti asi nejvýznamnějším světovým lingvistou a mimoto pravděpodobně nejvlivnějším levicovým komentátorem, zde velmi zpochybnil utrpení českých disidentů před rokem 1989.

„Východoevropští disidenti si v sobě utvrdili pocit, že oni byli ti jediní utlačovaní na celém světě,“ uvedl na tiskové konferenci. Například disidenty z Latinské Ameriky podle něj téměř nikdo nezná, ačkoliv tam docházelo k takovým událostem, jako bylo zavraždění nepohodlného kněze přímo v kostele během mše, kterou sloužil.

„Žádní jiní intelektuálové nebyli velmocemi tak podporováni, přestože jejich pozice nebyla nijak výjimečná a ani to jejich utrpení nebylo nijak výjimečné. Přesto začali mít pocit, že svým způsobem výjimeční jsou,“ tepal dále východoevropské disidenty. Útlak v této části světa byl podle něj nesrovnatelně menší s perzekucemi v jiných částech světa.

Například právě v době, kdy československému prezidentovi Václavu Havlovi nadšeně tleskal americký kongres za jeho slova o Americe jako největším ochránci světové svobody, v Salvadoru místní armáda podporovaná prezidenty Reaganem a Bushem povraždila přímo na univerzitě šest uznávaných profesorů.

Na jeho slova reagoval znechuceně zejména bývalý mluvčí Charty 77 a exministr obrany Alexander Vondra. „Absolutně nechápu, jak antisemitské a protikapitalistické postoje tohoto nešťastníka může u nás brát někdo s respektem. V době, kdy tu lidé jako Havel seděli za svobodu v komunistickém vězení, on z bostonských kaváren obhajoval genocidu Pol Pota v Kambodži. Bude-li svět kecům takových lidí znovu obdivně naslouchat, skončí to znovu v koncentráku nebo v gulagu,“ vyjádřil se.

Na Vondrova slova zareagoval server Britské listy, podle kterého se někdejší senátor za ODS svým výrokem dokonale zesměšnil. Údajná Chomskyho obhajoba Pol Pota spočívala v tom, že v jakési polemice na konci sedmdesátých let zpochybnil způsob, jakým o dění v Kambodži referovala americká média. Fakt, že z pozice uznávaného lingvisty zpochybnil manipulativní prezentaci v americkém tisku, byl jeho odpůrci překroucen do toho, že Chomsky podporuje Pol Pota, což vědec již mnohokrát popřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Očekávané vysílání s předsedkyní AfD: Musk občas nevěřil, co je v Německu možné

7:10 Očekávané vysílání s předsedkyní AfD: Musk občas nevěřil, co je v Německu možné

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk se během čtvrtečního rozhovoru se spolupředsedkyní Alterna…