"Svou nečinností v úloze oprávněné úřední osoby způsobili, že správní řízení, v němž je ÚOHS povinen vydat rozhodnutí ve lhůtě 60 dní, trvalo 328 dní. Zákonem stanovená délka správního řízení tak byla překročena o téměř devět měsíců," napsali zástupci fondu. Podle nich nečinnost antimonopolního úřadu umožnila, aby plnění nezákonně zadané veřejné zakázky probíhalo a bylo hrazeno z veřejných rozpočtů déle, než by tomu bylo za situace, kdy by Rafaj s Kubišovou řádně plnili své povinnosti.
"S ohledem na to, že každý měsíc je bez řádného výběrového řízení za plnění zakázky vypláceno zhruba 60 milionů korun, činí škoda z nečinnosti za dobu překročení délky správního řízení zhruba 540 milionů korun," tvrdí fond.
Při výběru dodavatele systému pro vyplácení dávek nezorganizovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí tendr, ale od loňska se připojilo k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions, kterou jako centrální zadavatel uzavřelo Ministerstvo vnitra. ÚOHS zakázku pro Fujitsu koncem února zrušil. Oběma ministerstvům uložil půlmilionové pokuty a zakázal jim programy pro vyplácení dávek používat, a to pět měsíců poté, co jeho rozhodnutí začne být pravomocné. Ministerstva proti rozhodnutí podala rozklad.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh