Prošek jednoznačně tuto změnu ocenil, zatímco Načeradský v tom vidí problém. Prošek však poukázal na fakt, že v domácnosti jsou finance brány jako společné, a pokud se třeba manželé rozvádějí, jejich majetek se dělí, bez ohledu na to, na čím účtu leží peníze. A podle Proška není důvod k tomu, aby to u exekucí bylo jinak.
Bude záležet na dobré vůli soudů
Načeradský k tomu ale dodává, že manželka, která si odkloní peníze jinam, tak se na ně manžel nedostane, zatímco exekutor ano. "Mně přijde zvláštní příklad, kdy se jako manžel nedostanu k penězům manželky, zatímco soud a exekutoři ano," prohlásil právník, který tuto problematiku rozšiřuje také o dlouhou bitvu dvou rozvádějících se manželů o nezletilé děti. Pokud se budou tito lidé rozvádět a soud bude trvat dlouho, pak podle Načeradského není důvod k tomu, aby sahal na majetek osoby, která nic nedluží.
"V takovém případě má tento manžel či manželka podat návrh na zastavení exekuce a na jeho majetek se pak nemusí sahat. Prošek však později připustil, že toto ustavení konkrétně v zákoně ustaveno není a záleží na soudcích, kteří mohou tento postup odvodit z obecných ustanovení. Např. s poukazem na to, že brát peníze nedlužícímu manželovi je v rozporu s dobrými mravy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp