„Jsou to řádově vyšší škody v miliardách korun, navíc je poškozena důvěra sta tisíce lidí na severní Moravě ve spravedlnost. Jejich víra, že stát funguje v jejich prospěch, je otřesena,“ řekla ParlamentnímListům.cz advokátka, která zastupovala Sdružení nájemníků BytyOKD.cz, kteří věřili slibu podnikatele Zdeňka Bakaly, že jim byty prodá za stejnou cenu, za jakou je od státu získal.
Ale všechno dopadlo jinak. Po letech výmluv a odkladů Bakala místo nájemníkům odprodal byty investiční společnosti Round Hill Capital. Nyní se ukazuje, že majitelem má být firma s neznámým vlastníkem se sídlem v Lucembursku. „Nebyl to jen veřejný slib, v privatizační smlouvě byl zakotven závazek, bohužel nedostatečně formulovaný, nedostatečně garantující práva nájemníků, že v případě prodeje mají nájemníci předkupní právo koupit si byty za cenu, za kterou je Bakala nabyl,“ uvádí na pravou míru Hana Marvanová.
Bakala OKD nabyl levně za podezřelých okolností
Advokátka, která v minulosti zastupovala poškozené nájemníky, připomněla, že když Bakala odkoupil akcie OKD, v médiích i osobně při jednání na severní Moravě deklaroval, že hodlá tyto závazky splnit. Sliboval, že nechce na bytech vydělávat, že je chce za cenu, za jakou je nabyl, nabídnout k odkoupení nájemníkům. Jen řekl, že projekt se musí technicky připravit, že to bude trvat dva tři roky. „Uklidnil lidi, že musí počkat, ale nemusí mít obavu, že ten závazek splní,“ uvedla právnička. Po třech letech, když se nájemníci marně domáhali splnění slibu, začaly vznikat spory. „V té době jsem začala Sdružení nájemníků BytyOKD.cz, které sdružovalo velkou část nájemníků, zastupovat. Začalo se ukazovat, že smlouva je nedostatečná, nedostatečně garantuje právní záruky převodu bytů na nájemníky, zároveň se ukázalo, že privatizovaný majetek byl silně podhodnocen,“ popisuje pro PL.cz advokátka. A to nejen pokud šlo o cenu více než čtyřiceti tisíc bytů, které podle ní neměly cenu 40 tisíc korun za jeden byt, ale rozhodně podstatně vyšší.
Ale naprosto nedostatečně byl podle advokátky oceněn i další majetek OKD. „Řada nemovitostí byla například oceněna na nulu, třeba různé nemovitosti v Ostravě, ale i řada dceřiných společností, například OKD Doprava, velký železniční dopravce, který byl později oceněn na 1,5 miliardy, byl privatizačním posudkem ohodnocen na nulu,“ uvedla závažná pochybení, která se zjistila a která byla podle ní důvodem, proč stát prodal za vlád Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse podíl v OKD tak levně – za 4,1 miliardy korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová