V uplynulém týdnu Česká televize opakovaně předvedla, jak se nemá dělat novinářská práce, což Petr Žantovský dokládá na konkrétních příkladech. „Celý týden nám Česká televize neustále multiplikuje a recykluje tzv. kauzu dopisu čtyř i tzv. kauzu dalajláma. To ‚takzvanou‘ říkám záměrně, protože to žádné kauzy nejsou. To jsou mediálně i politicky vytvořená témata lidmi, kteří mají zájem z nich vytěžit nějaký svůj prospěch, zejména tedy politický. Je celkem zřejmé, o koho jde, protože vidíme, kdo se účastní jakýchsi demonstrací na Staroměstském náměstí a podobně. Takže je zjevné, že tady svůj boj o příští zrno, abych tak řekl, zahájil pan Gazdík s pány z lidové strany a zcela zjevně se schyluje k nějaké konstrukci příští koalice, která by měla být vedena podle průzkumů hnutím ANO a na ně by měli být navěšeni lidovci a Starostové,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Postup veřejnoprávní televize je zajímavý pro toho, kdo ji sleduje dlouhodobě. „Protože to velmi dlouho vypadalo, že Českou televizi má nejvíc nakloněnou pan Kalousek, ovšem ten byl obětován ve prospěch pana Gazdíka. Také to vypadalo, že Českou televizi má velmi nakloněnou pan premiér Sobotka, ale nyní to vypadá, zejména po tom expozé novináře Nováčka a jeho konspiračních teoriích, že Česká televize vytáhla do boje proti sociální demokracii. To není náhoda, Česká televize se nikdy nechová nahodile. Tam jsou vždy nějaké zájmy, které se dají dosledovat. Asi bychom se k nim nejlépe dostali přes prohlášení Petra Dvořáka z 25. října o tom, že když Parlament nezvýší poplatky za Českou televizi, tak bude ČT škrtat ve vlastní tvorbě. Za co bude ty nekonečné miliardy utrácet, to už nám pan generální ředitel nesdělil,“ upozorňuje mediální odborník.
Když nám nezvýšíte poplatky, pocítíte to před volbami
Vyjádření šéfa veřejnoprávní televize si lze vyložit celkem jednoduchým způsobem. „Pan generální jako by řekl: ‚Když nám nezvednete poplatky, a tím pádem příjmy pro naši instituci a pro nás, co ji řídíme, tak vás nepodpoříme při volbách, které jsou příští rok. Buď o vás budeme mlčet, nebo vás ještě poškodíme.‘ To všechno mohou jeho slova znamenat, neříkám, že to znamenají. Nevidím panu Dvořákovi do karet, ale z jednoduché intelektuální konstrukce, která se z toho dá vyvodit, to je snad přípustné říci. Jde tedy o odklonění sympatií v České televizi od ČSSD a TOP 09. Je zjevné, že topka je strana na odchodu na smetiště, to vidí každý, kdo politiku sleduje, a pochopili to i v České televizi, proto se upnuli na pana Gazdíka a na otázky budoucí prezidentské volby, která s tím vším velmi úzce souvisí,“ myslí si Petr Žantovský.
V souvislosti s „kauzou dalajláma“ a s „kauzou dopisu čtyř“ se pozastavuje u několika věcí. „Je zajímavé, jak se tahle věc nepříslušně nafukuje, jak v některých dnech zaplňuje až 80 procent publicistických nebo diskusních formátů. Každý se k tomu vyjadřuje, tedy i ten, jehož porozumění pro věc je menší než malé, jehož vhled do problému je téměř nulový. Konkrétně mám na mysli třeba Václava Marhoula, který nám v pondělních Událostech, komentářích teoretizoval na téma údajné ruské a čínské hrozby. Zejména mě bavily jeho ekonomické úvahy. Seděl tam proti šéfredaktorovi MF Dnes Pleslovi a tomu dalo dost práce, aby se nezačal někdy nahlas smát nad tím, co tam pan Marhoul říkal. Já jsem naštěstí nebyl ve studiu, ale před obrazovkou, takže jsem se smát opravdu mohl. Ale pak mi ztuhnul úsměv na rtech, když jsem si uvědomil, co všechno to znamená,“ přiznává mediální analytik.
Filmový producent nepochopil, že pomalejší růst opravdu není pokles
Václav Marhoul třeba pravil, že Rusko je ekonomický trpaslík, což se ani nijak nesnažil vysvětlit. „Jenom to tak vykřikl. Nebo také řekl, že ekonomika Číny klesá. Tak to už Plesl nevydržel a poněkud ho opravil, že za pád nelze považovat to, když tam trvale roste HDP, jen je růst menší, než byl v předchozím období. A jestli považuje za pád to, že místo 6,9 roste 6,7, tak by se měl vrátit do základní školy a trošku si oživit základní ekonomické informace. Ale myslím, že se k panu Marhoulovi nikdy žádné ekonomické informace nedostaly, jinak by nemohl říkat tyhle nesmysly. Pak si ale kladu otázku, proč Česká televize zve do takto tematizovaných pořadů lidi, jako je právě Marhoul. Chápal bych to, kdyby ten pořad byl o filmové produkci, což je jeho živnost a k té je schopen se vyjádřit snad trochu zasvěceněji než k ruské a čínské ekonomice,“ poznamenává Petr Žantovský.
Proč to ČT dělá, mu došlo, když ve čtvrtek sledoval v Událostech, komentářích sáhodlouhý rozhovor s Michalem Horáčkem. „Zavedl jsem si pro to pojem, který by se mohl vžít, protože je velice přesný. Jako se mluví o aristokracii, oligokracii, mediokracii, také demokracii, ale ta se čím dál méně respektuje, tak tohle je typický příklad diletantokracie. Diletant je ten, který o sobě řekne, že věci rozumí. Tím je to dáno, tím je oprávněn o věci se vyjadřovat a dokonce svá vyjádření prezentovat jako ultimativní a všeobecně závazná a platná, to je diletantokracie. Příkladem byl Marhoul a typickým příkladem je i Michal Horáček. Kdo viděl jeho čtvrteční vystoupení v České televizi a kdo si nemyslí, že by měl být prezidentem, tak ten musel zajásat a říkat si: ‚Jen více Horáčka, dávejte ho tam každý den, nebo aspoň obden‘,“ domnívá se mediální odborník.
Prezidentský kandidát Horáček předvedl císařovy nové šaty
Vysvětlení je v tom, jak ohlášený prezidentský kandidát vystupoval. „Čím déle ten člověk nemlčí a neusmívá se, ale začne mluvit, tak tím víc na sebe říká, jak vůbec ničemu nerozumí. Rozumí písňovým textům a v nich je vynikající, máme v téhle zemi jen málo takových písňových textařů jako on a skláním se před ním s hlubokou pokorou a úctou až k zemi, protože některé písňové texty, které napsal na svá elpíčka s Petrem Hapkou a dalšími, jsou opravdu v gardu poezie, v gardu básní. Je to vynikající literát. Asi to byl i dobrý sázkař na koníčky za komunismu, asi to byl dobrý podnikatel v dobách Fortuny, to neumím posoudit, ale prodal ji za velké peníze, takže asi byl dobrý jako podnikatel. Ale do politiky podle mého názoru nepatří. A čím více ho bude Česká televize a kdokoli další ukazovat a předvádět jak cvičeného medvěda, tak tím více lidí dojde k podobnému názoru,“ očekává Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník