Amnesty International vidí řešení ve vytvoření organizované a bezpečné legální cesty do Evropy. Podle ní by férové, efektivní a přísné prověřování splnilo potřeby uprchlíků, ale také by identifikovalo případné bezpečnostní hrozby.
Zpráva Strach a ploty: Jak Evropa brání příchodu uprchlíků (Fear and Fences: Europe’s approach to keeping refugees at bay) prý ukazuje, jak pokusy uzavřít Evropu ploty a využívat sousední země, například Turecko a Maroko, jako strážní země prý brání uprchlíkům v získání azylu, vystavuje je to týrání a jen je to nutí vydávat se na nebezpečnou cestu přes moře. Stavění plotů v Evropě údajně podle Amnesty International vede jen k hrubšímu porušování lidských práv.
K porušování lidských práv pak podle organizace dochází především na řecké, bulharské a španělské hranici. Tyto státy, jak vyplývá ze zprávy, porušují mezinárodní právo, protože brání uprchlíkům v příchodu do svých zemí a neumožňují jim zažádat o azyl. Při zatlačování uprchlíků zpět přes hranice údajně dochází k brutálnímu porušování lidských práv.
Zprávy Amnesty International a Human Rights Watch v angličtině si můžete přečíst ZDE a ZDE.
K podobnému závěru dospěla ve zprávě Evropská uprchlická krize: Agenda pro jednání (Europe’s Refugee Crisis: An Agenda for Action) organizace Human Rights Watch. I ta popisuje údajné selhání evropských vlád v otázce lidských práv a zdůrazňuje, že podle ní evropské vlády musí omezit potřebu nebezpečných cest přes moře a musejí naopak řešit krizi na evropských hranicích. Prý je nutné napravit rozbitý azylový systém EU a zajistit spolupráci EU s jinými zeměmi, tak, aby se zlepšila ochrana uprchlíků a respektování jejich lidských práv.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd