ospodářské noviny citují z analýzy, kterou si udělala evropská sekce Úřadu vlády. Podle ní Česko v roce 2013 kvůli zahraničním dividendám přišlo o plných osm procent HDP. Tyto peníze přitom mohly zůstat v ekonomice a přispět k vytvoření nových pracovních míst. Celkem se za dvacet let mělo z ekonomiky tímto způsobem „vypařit“ téměř 2,6 bilionu korun.
Nejvíce peněz si v dividendách tradičně stahují nadnárodní banky. Mateřské společnosti Komerční banky, ČSOB, České spořitelny a UniCredit měly vloni zahraničním akcionářům vyplatit přibližně třicet miliard. Odliv peněz je přitom v ČR jeden z nejvyšších v Evropě, hůře je na tom už jen Irsko a Lucembursko. Podle Chmelaře je důvodem fakt, že minulé vlády při výběru zahraničních investorů preferovaly kvantitu před kvalitou.
Zahraniční kapitál tak využíval zejména výhodu levné pracovní síly a investičních pobídek státu. Majitele to tak nenutilo nijak investovat. Díky tomu se například i příjmy zaměstnanců těchto firem přiblížily průměru vyspělých zemí EU za dvacet let o pouhou desetinu procenta. Sousední Slovensko se přitom přiblížilo o plných jedenáct procent.
Podle ekonomů ale není důvod se těmito fakty znepokojovat. „Je to obvyklý průběh života investice. Nyní vyplácené dividendy do zahraničí jsou cenou za kapitál, který nám investoři poskytli, když česká ekonomika neměla dostatek vlastních zdrojů,“ uvedl David Marek, hlavní analytik Patria Finance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav