Kalousek ohromil studenty: Není pravda, že prioritami EU jsou migrační krize a bezpečnost občanů!
01.10.2016 10:00 | Zprávy
REPORTÁŽ „Nyní stojíme na křižovatce, kdy se rozhodujeme o tom, jestli tady zůstane plnohodnotná liberální demokracie, nebo začneme měnit systém k mnohem větší autokratičnosti. K té vrchnosti, která všem vládne,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek při debatě v Turnově. O EET prohlásil: „Je to mimořádně nebezpečný experiment, který dělá z podnikatelů pokusné králíky,“ sdělil. Mluvil i o hysterickém ryku populistů, kterých máme přehršel, či o Sněmovně, která není výkvětem národa.
reklama
Turnovské kino Sféra v pátek zcela zaplnili převážně studenti dvou místních středních škol – gymnázia a zdravotnické školy. Nedávali tu však žádný film. Představili se jim politici, a to konkrétně z TOP 09. V hlavní roli s předsedou Miroslavem Kalouskem. Ten na úvod, aby prolomil ledy a studenti se osmělili k dotazům, pronesl košilatý vtip. „Přišli jste si povídat s politiky, což nejsou u veřejnosti příliš oblíbená stvoření. O čemž svědčí vtip s Pepíčkem. Paní učitelka se ptá dětí, co dělá tatínek. Karlíček říká, že tatínek je strojvůdce. No, to je hezký, vozí dospělé do práce, děti do školy, pochválila ho. Hanička sděluje, že její tatínek je pediatr. To je pěkné, léčí lidi, raduje se učitelka a ptá se Pepíčka, co dělá jeho tatínek. Pepíček šokuje: Tancuje u tyče v gay klubu. Učitelka se zhrozí a rychle to zamluví. O přestávce za ním učitelka přijde a říká mu: Co jsi to říkal? Vždyť já vím, že tatínek netancuje u tyče v gay klubu. Pepíček odpoví: Nemohl jsem přece před celou třídou přiznat, že je to poslanec.“
Když si to lidé nechají líbit, můžou přijít o svobodu
Politika však podle Kalouska přesto ovlivňuje život každého z nás. „První věcí je, že politici stanovují pravidla. Schvalují je takoví politici, jaké tam pošlete,“ konstatoval.
Druhou oblastí je, že zákony někomu svěřují pravomoc o nich rozhodovat. „A to jsou také často politici. Smějí rozhodnout jenom to, k čemu jsou výslovně v tom zákoně zmocněni, v čem je jejich pravomoc. V ničem jiném rozhodovat nesmějí. To je rozdíl mezi veřejnou osobou a svobodným člověkem, který může udělat cokoliv, co není zákonem zakázáno. Veřejná osoba smí udělat jenom to, co má zákonem vysloveně nařízeno,“ vysvětlil. Přesto to podle něj znamená velkou moc. Má ji ministr financí, ale z hlediska stavebníků i šéf stavebního úřadu. „Ona ta moc strašně svádí k tomu si ji trošku posunout a přivlastnit si jí víc, než mi ze zákona patří. Za předpokladu, že si to lidi nechají líbit,“ uvedl.
Stát je servis pro svobodné lidi. „Není to vrchnost. A ten servis vybavený pravomocemi má často sklon k tomu stát se vrchností. Přestat sloužit. Začít nařizovat. Je velmi důležité, aby si to lidé líbit nenechali. Protože jinak můžou o tu svobodu přijít a už bude pozdě,“ apeloval na přítomné.
Třetí oblastí, do níž politici výrazně zasahují, jsou podle Kalouska peníze. „Stát, kraje, obce jsme si zřídili zejména proto, aby pro nás dělaly nějaké veřejné služby, které si neumíme zajistit sami. Česká republika, my jako 10 milionů lidí, dokážeme vyprodukovat hodnoty za něco málo přes čtyři biliony korun. Třicet pět procent z této částky občan odevzdává na veřejné služby. To jsou velké peníze. A jsou to vaše peníze. Stát nemá jiné peníze než svých občanů, které získává daňovou legislativou,“ vysvětloval mladým lidem. Je proto podle něj třeba sledovat, jak politici tyto peníze spravují a jak s nimi hospodaří do budoucna.
Nebezpečný experiment dělající z podnikatelů pokusné králíky
Pak už začaly padat dotazy od studentů. Jeden z prvních byl o elektronické evidenci tržeb (EET). „I kdybych si myslel, že je k něčemu dobrá, tak se bavíme o pěti procentech daňových úniků,“ upozornil Kalousek, s tím, že si však myslí, že EET k ničemu dobrá nebude. „Je pravda, že polovina zemí EU nějakou evidenci tržeb má. Ale co tady zavádíme mají opravdu jenom v Chorvatsku, kde neklesla úroveň šedé ekonomiky ani o procento, nevybrali ani korunu navíc a zkrachovalo asi pětatřicet tisíc živnostníků,“ vypozoroval. „Jediný argument, který stojí za zmínku, je, že jde o narovnání podnikatelského prostředí. I když příliš nákladné, drahé, šikanózní. Jenomže je tu neuvěřitelné množství výjimek, tím chaosem, kdy Ministerstvo financí mění, pro koho to platí, a pro koho ne. Takže se z toho rovného podnikatelského prostředí stala karikatura,“ objasnil a nešetřil silnými slovy.
„Je to mimořádně nebezpečný experiment, který dělá z podnikatelů pokusné králíky. Je ještě čas to alespoň, když už ne zrušit – což bychom samozřejmě chtěli, ale nemáme na to sílu –, tak aspoň o dva roky odložit. Když za dva roky budou u moci ti, kteří tomu věří, tak se to spustí, ale bude to platit pro všechny stejně. Nebo se podaří získat většinu nám, kteří si myslíme, že to k ničemu není a zrušíme to. Jestli se to spustí teď, jak je to nastaveno od 1. 12., bude to mnohem větší pokřivení podnikatelského prostředí, než je současný stav,“ domnívá se Kalousek.
Jsme synové svého národa, Poslanecká sněmovna ani Senát nejsou nějaký výkvět národa
„Kolik berou poslanci?“ zazněl další z dotazů. I to Kalousek studentům prozradil. „U řadového poslance je to 70 tisíc hrubého plus náklady na cesty a bydlení. Plus jsou to příplatky, pokud máte ještě nějaké povinnosti navíc. Jsem místopředseda rozpočtového výboru, můj plat se násobí koeficientem 1,2 ,“ sdělil. „Obecně platí, že všichni poslanci mají stejný plat, což znamená, že jejich odměňování je velmi různé. Jsou tam lidi, kteří by si v privátu s tím, co umějí, vydělali jistě několikanásobně víc. Pak jsou tam lidé, kteří jsou o milion měsíčně přepláceni. Protože těch 70 tisíc berou a za 930 tisíc škodí,“ uvedl s nadsázkou.
„Složení Poslanecké sněmovny je takové, jak rozhodl suverénní volič – a jinak to ani nejde. Sněmovna ani Senát nejsou nějaký výkvět národa. Je to standardní vzorek společnosti jako na každém jiném pracovišti. Je tam zhruba stejná koncentrace líných a pracovitých, hloupých a chytrých, charakterních a bezcharakterních jako někde jinde. Jsme synové svého národa, nemůžeme být jiní, než je společnost. Když tedy lidé na nás nadávají, často mají pravdu. Ale nadávají na sebe. Protože jsme stejní jako oni,“ vysvětlil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.