Parlamentní volby na Slovensku vyhrál Smer – SD s 29 procenty, druhá byla protievropská Sulíkova Svoboda a Solidarita. Do parlamentu se dostalo celkem osm stran a mezi nimi i nacionalistická uskupení jako Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly a krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko. Vypadá to, že ve slovenských volbách propadly strany, které hlásají většinově uznávanou proevropskou nebo snad proamerickou politiku. O čem to svědčí?
Výsledek slovenských stejně jako polských a nově i německých voleb svědčí o naprostém odtržení proevropských elit od pocitů „běžného občana“. Já osobně samozřejmě nevidím jinou alternativu, než být součástí EU. Jako podnikatel, politik i občan. Musíme si ale říct, co si představujeme pod pojmem EU. Já ji vidím takovou, do které jsme vstupovali. Jednotný prostor pro pohyb osob a zboží. Nic víc, nic míň. Takovou Evropu chce většina stran, které jsou nyní úspěšné ve volbách napříč Evropou. Takovou Evropu chci já i ODS. A pokud bude i nadále EU pokračovat pod taktovkou nikým nevolených elit jiným směrem, budu za pár let i já spolu s většinou společnosti uvažovat o změně svého proevropského přesvědčení.
Neobáváte se vzestupu nacionalistických, extrémních či protisystémovým politických uskupení i u nás? Přece jen volby se blíží.
Obávám, samozřejmě. Ale tato situace už u nás dávno je! Hnutí ANO, jako předtím VV je antisystémovou stranou, která je důsledkem znechucení voličů nad standardní politikou. To znechucení demokratickými stranami je do jisté míry zasloužené, jak ODS nebo KDU a ČSSD nebyly v předchozích letech rozhodně ideálem ctnosti. ODS a KDU už obrodným procesem prošly, ČSSD to má teprve před sebou. Tuto situaci, za kterou si ale můžou politici sami, využily (či lépe zneužily) různé subjekty. Nikým nevolené a samozvané skupiny zcela ovládly média a veřejné mínění. Hlásají jedinou pravdu a zcela pošlapávají demokracii. Zda mají nacionalistickou, extremistickou, protikorupční nebo multikulturní nálepku, je úplně jedno. Jsou nedemokratické a pro společnost zhoubné. Osobně ale věřím v brzký návrat ke klasické demokracii. Lepší společenské zřízení jsme zatím nenašli. Snažím se a nadále se budu ze všech sil snažit dokázat, že ODS je stranou, která je garantem demokratického vývoje u nás i v Evropě.
Vy sám jste lídrem ODS v Moravskoslezském kraji. Čím budete chtít oslovit voliče?
Jsme tady pro demokraticky smýšlející občany, hrdé na tento výjimečný kraj. Patrioty, kteří se vždy dokázali sami o sebe postarat. Těch je zde hodně. A těm se věnujeme již nyní a budeme v tom samozřejmě pokračovat i po volbách.
A jak chceme voliče oslovit? Přestaňme si už konečně stěžovat! Podmínky pro život máme určitě nejlepší ze všech krajů, tak je pojďme společně využívat! To se bohužel minulých osm let nedělo, náš kraj spal a stále spí. ODS a já osobně ho chceme probudit k budoucí prosperitě.
Jak vidí šance ODS na úspěch? Věříte, že se jí podaří otřepat z kataklyzmatu posledních let?
Kdybych nevěřil, nebyl bych lídrem! Úspěšní budeme, o tom již nikdo nepochybuje. Změna nálady mezi členy je patrná každým dnem. A to se jistě přenese na voliče. Už nejsme zakřiknutí, už jsme zase sebevědomí. Ale je to zcela jiné než v minulosti. Víme, že přízeň voliče je velmi křehká a že ji už nesmíme zklamat. Toto uvědomění je pro občany zárukou, že ODS je ta pravá volba.
Předpokládám, když nyní intenzivně pracujete na své kampani, že se potkáváte a komunikujete s lidmi. Co vás třeba překvapilo, zaujalo, šokovalo?
Potěšující pro ODS je vyjadřování řady voličů, kteří chtěli dát šanci jiným stranám, ale spálili se – ani ANO, ČSSD a další „nové“ strany nesplnily jejich očekávání. Lidé se opět vracejí k ODS jako k silné a sebevědomé pravicové straně. To je po mne hlavní zjištění za poslední dva měsíce.
Příjemným překvapením je fakt, že v kraji je spousta lidí všech věkových skupin, kteří zde budují nebo chtějí budovat své vlastní podnikání. Především pro ně tady ODS je a v budoucnu stále bude. Jejich odhodlání a optimismus mě doslova inspirují. Ještě více jsem překvapen malými obavami občanů z krize kolem OKD. „Takových krizí tu už bylo hodně a se všemi jsme se vyrovnali“, zní jejich nejčastější odpověď. Tohoto sebevědomí si velmi vážím a je základem k úspěchu kraje.
Na druhé straně musím pozorně poslouchat oprávněným obavám občanů o svoji bezpečnost. Drtivá většina lidí, se kterými jsem se setkal, má strach z muslimských migrantů. Ten strach je všudypřítomný. Ať se to někomu líbí nebo ne, tomuto tématu se prostě politici věnovat musejí. Jinak bude ještě více pošlapána důvěra v parlamentní demokracii.
Lidé za mnou také chodí s různými nápady, co bych jako hejtman měl dělat nebo prosazovat. Přiznám se, že když jsme s konceptem „otevřené kanceláře lídra“ začínali, nečekal jsem od něj mnoho, ale je vidět, že lidé si sami vyhledávají své politiky a setkání s nimi jsou velice přínosná. I proto jsme se rozhodli podrobit náš návrh programu veřejné diskusi, zeptáme se voličů, co si o našich nápadech myslí a jak by náš kraj viděli nejraději oni sami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková