Kdo má z masakru v Las Vegas vlastně prospěch? Analytik Koller si dává dohromady fakta a nabízí tuto odpověď

09.10.2017 22:10 | Zprávy

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller se ve svém pravidelném komentáři pro ParlamentníListy.cz věnuje nedávnému útoku střelce v americkém Las Vegas. Bez ohledu na všemožná oficiální prohlášení je podle něho hodnocení vražedného střelce nejisté. A tak se snaží najít odpověď na to, komu takový masakr mohl vlastně prospět.

Kdo má z masakru v Las Vegas vlastně prospěch? Analytik Koller si dává dohromady fakta a nabízí tuto odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Koller

Bylo nebylo v Las Vegas

Bez ohledu na všemožná oficiální vyjádření, policejními důstojníky počínaje a prezidentem Trumpem konče, je hodnocení vražedného střelce z Las Vegas více než nejisté. Především se k útoku přihlásili teroristé, z organizace Islámský stát. Oficiální názory to sice většinou zpochybňují, ale při méně povrchním pohledu nelze vyloučit, že teroristé nelhali. A pokud to nebyli přímo oni, mohli to být jejich sympatizanti. Dokonce i takoví, kteří nejsou muslimové. Obecně lze vycházet z několika základních teorií.

Blázen a pominutí smyslů

Pominutí smyslů sice není odborný termín, ale většina z nás ho chápe jako reakci na nějakou situaci, nebo zdravotní zvrat. Konec konců, nenormálně či nestandardně oproti svému běžnému chování se projevuje i mnohý člověk, který užívá drogy, pije alkohol, nebo se stimuluje i jinými prostředky, které mají vliv na psychiku. Duševní poruchu nebo nestandardní jednání lze rovněž uměle navodit pomocí drog či elektrošoků, případně hypnózy, nebo kombinací těchto faktorů. A nemusí se jednat ani o notorického opilce. Naopak, člověk, jenž se od drog drží dál, může při jejich jednorázové vyšší konzumaci reagovat hůře než narkoman. Jsou známé případy mužů, kteří po vypití většího množství alkoholu změnili dočasně sexuální orientaci, takže proč ne stupeň agresivity. Každopádně čin v pominutí smyslů je obvykle překvapivý a možno říci jednorázový v ohraničeném čase. Tomu situace v Las Vegas neodpovídá. Střelec měl velké množství zbraní, které nenakoupil naráz a musel je dopravit na místo činu. K tomu velké množství munice, trhaviny a materiál na výrobu trhavin. Zbraně byly navíc upravené, i když jednoduše. Jednalo se tedy o časově náročnou přípravu, přičemž střelec podle svědků dlouhodobě nevykazoval známky agresivního patologického chování a neměl vztah ke zbraním. Nebylo publikováno nic o tom, co by jej nutilo k takové agresi, například finanční problémy atd. Byl bohatý, dolarový multimilionář, žádný sociální případ naplněný nenávistí. Navíc byl držitelem pilotní licence, kterou psychopati obvykle nedostávají. Pominutí smyslů je z výše uvedených důvodů vysoce nepravděpodobné. Nelze však zapomínat, že pominutí smyslů je výborný důvod k zakrytí čehokoli. Stačí vzpomenout na střelce Kováře v Uherském Brodě. Taky byl účelově označen za šílence a rozvinulo se velké mediální show na téma zákazu legálních zbraní. Psal jsem o tom kdysi a lidoveckého starostu a jeho kamarády v „Uheráku“ to vůbec nepotěšilo. Nelze se divit, jestliže k nejhlasitějším hlásným troubám totalitní politiky a odzbrojování obyvatel EU patří lidovecký poslanec Gabal.

Osamělý bojovník

Paddockův čin připomíná akce takzvaných vigilantských bojovníků. Jsou to obvykle osamělí bílí útočníci, či teroristé. Typickými příklady jsou Unabomber a Breivik. Obvykle jsou inteligentní, odborně zdatní a mají jasnou politickou ideu. Nejsou to primitivové, narkomani ani alkoholici. Sledují konkrétní politický cíl, který je z jejich hlediska pozitivní pro společnost. Dlouhodobě se připravují a nepáchají sebevraždu, protože chtějí i po akci dále politicky působit. Zveřejňují svoje politické požadavky a mají obvykle sepsaný jakýsi politický testament. Důležité je, že vždy dávají jasný vzkaz politického charakteru. Něco takového Paddock neudělal. Navíc měl odnosit 42 kusů zbraní, značné množství munice, stojany na zbraně a další materiál hotelem do svého apartmá. Boháči, kteří jezdí rozhazovat do heren, nejsou čeští gambleři z hospody. Jezdí nalehko, všechny služby jim poskytuje hotel, od auta po praní prádla, včetně případného nákupu ošacení. Vážený milionář tahající, či nechávající si tahat hromadu kufrů by určitě vzbudil údiv. Těžké kufry by pravděpodobně vzbudily zájem hotelového personálu. O něčem takovém se nepsalo. Je vysoce pravděpodobné, že zbraně a další materiál nepřesouval na místo střelby sám. Za vigilantského bojovníka proto Paddocka rovněž nelze považovat, pokud nějaká jeho závěť prostě záměrně nezmizela, aby se nedostal na veřejnost její obsah, který by někomu nebyl po chuti.

Teroristický čin

Paddockův útok nejvíce odpovídá teroristickému činu v islámském provedení. Tam totiž útočník či útočníci nezanechávají vzkazy, pouze se identifikují, aby si jejich „zásluhy“ nemohl přivlastnit někdo jiný, a politické poselství dává organizace. Velké množství zbraní, jejich úpravy, munice a výbušninářský materiál, to vše spíše potvrzuje předpoklad skupinové akce. Podle svědků, včetně bratrů, Paddock nikdy dříve nejevil zájem o zbraně a nikdy je nevlastnil. To, že americká policie a FBI nic nezaregistrovaly, nic neznamená, nezaregistrovaly ani přípravu k útoku 11. září 2001. Zda Paddock konvertoval k islámu, lze zjistit jednoduše. Tělo se zachovalo, a tak je jasné, zda měl jako pravověrný muslim obřízku. Nelze ovšem zcela vyloučit, že jako džihádista a mučedník ji nemusel podstoupit z důvodu utajení, především před svojí přítelkyní, stejně jako muslimští vojáci ve službě nemusejí dodržovat přikázání Ramadánu. Podle příjmení byl potomkem Irčanů, nebo Skotů, což s velkou pravděpodobností vylučuje, že by byl žid a měl obřízku podle přikázání judaismu. Je sice pravda, že některé křesťanské Američanky v posledních dekádách nechávají takto upravovat svoje syny, ale z hlediska této módy byl Paddock příliš starý.

Z hlediska verze islámského teroristického útoku nebyla zmíněna ještě jedna možnost. Paddock mohl být k útoku přinucen. Podobných případů byla řada v Iráku. Teroristé si vybrali konkrétního člověka, dostal na vybranou, buď s nimi spolupracovat, nebo povraždí jeho rodinu. To by vysvětlovalo jeho jinak nepochopitelnou změnu v přístupu ke zbraním a v podstatě nesmyslnost a bezdůvodnost činu z jeho strany. Problém je v tom, že Paddock pravděpodobně silné vazby a vztahy neměl. Celkově lze hodnotit střelbu v Las Vegas s velkou pravděpodobností jako teroristický útok s politickým cílem. Je lhostejné, zda byl střelcem Paddock sám, nebo jako součást, či dokonce oběť teroristického spiknutí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Koller

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…