Kdo pásl Stanislava Grosse? Pamětník a šéf Reflexu Šafr se rozepsal o svých vzpomínkách

02.05.2014 10:24 | Zprávy

Zpověď Stanislava Grosse bude úplná, až řekne, kdo ho pásl a objasní například kauzy Moravia Energo či provize za státní dotaci dvě miliardy do Třineckých železáren. Nynější šéfredaktor časopisu Reflex Pavel Šafr to napsal na Facebooku. Reagoval na zveřejněné ukázky z dokumentu v pořadu ČT 168 hodin. Stanislav Gross v nich přiznává, že ne vždy v politice mluvil pravdu a také odkud vzal peníze na pražský byt.

Kdo pásl Stanislava Grosse? Pamětník a šéf Reflexu Šafr se rozepsal o svých vzpomínkách
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ex-premiér Stanislav Gross

Někdejší premiér a bývalý předseda ČSSD Stanislav Gross v rozhovoru pro dokument České televize uvedl, že byt, kvůli kterému před lety skončil v politice, financoval z poslaneckých náhrad. „Kdybych se býval nebál přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do polopravd a lží," zaznělo z úst Grosse v ukázce z dokumentu v pořadu ČT 168 hodin.

Kauzu financování Grossova bytu tehdy otevřel nynější šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr. Ten byl totiž v letech 2000-2006 šéfredaktorem MF Dnes, která o kauze začala psát. Dnes, s odstupem času, považuje Grossovu kauzu za „směšnou“. Přesto se domnívá, že Stanislav Gross i přes jisté přiznání stále nemluví celou pravdu.

„Byt Standy Grosse jsem objevil mimoděk, když jsem hledal na katastru nemovitostí údaje o tom, zda už banka uvolnila zástavní právo na můj dům po zaplacení hypotéky. Když jsem viděl, jak je jednoduché se mrknout na svůj majetek, podíval jsem se i na pár veřejných činitelů. Proto tehdy MF Dnes tuhle kauzu rozjela. A byl jsem pyšný, že tahle kauza nevznikla jako jiné `investigativní` kauzy na základě řízeného a účelového úniku z policie, za které jiní novináři dostávali ceny křepelek. Teď mi ta Grossova věc přijde směšná. Šlo `jen` o 1,2 milionu,“ napsal Šafr.

Gross pohádkově vydělal na akciích Moravia Energo

Gross kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit financování svého bytu, rezignoval koncem dubna 2005 na funkci premiéra a postupně se stáhl z vysoké politiky. Gross nejprve uváděl, že šlo o půjčku od strýce, který však tolik peněz neměl, proto si prý půjčil od svého známého, bývalého novináře Rostislava Roda. Postupně se v kauze objevily další spekulace o podnikání Grossovy manželky. Po odchodu z politiky se dostal do zájmu médií ještě jednou, když bleskově vydělal desítky milionů obchodem s akciemi firmy Moravia Energo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

22:21 „Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

Vyhýbavé odpovědi a značná nervozita, tak vypadala reakce lidí spolupracujících s redakcí Visegrad I…