Klaus, majáček a pochybné vědecké úspěchy. Noviny shrnují pozoruhodnou kariéru ekonoma Ševčíka

05.04.2014 11:41 | Zprávy

Ekonom Miroslav Ševčík, jenž je počítán mezi vášnivé zastánce Václava Klause, na sebe v poslední době upozornil především tím, že neoprávněně použil modrého majáčku, aby unikl z dálniční zácpy. Sobotní Lidové noviny ale přinášejí informace o tom, že tento „přešlap“ je vlastně je špičkou ledovce a děkan Národohospodářské fakulty VŠE má mnohem podstatnější problémy.

Klaus, majáček a pochybné vědecké úspěchy. Noviny shrnují pozoruhodnou kariéru ekonoma Ševčíka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus s Miroslavem Ševčíkem

Ekonom Miroslav Ševčík je zastáncem liberální ekonomie, ale již první pohled na jeho vědeckou činnost ukazuje, že se jí možná nevěnuje tak, jak by se na akademika staršího padesáti let slušelo. Ekonom Daniel Münich z institutu CERGE připomíná, že odborné renomé v ekonomiii posuzujeme především podle množství článků, které příslušný autor vydal v uznávných zahraničních časopisech. A tady je Ševčíkova aktivita poměrně slabá. Podobné články totiž publikoval jen tři, z toho jeden již v roce 1994. Dva z nich navíc byly psány česky, zatímco standardem v oboru jsou texty v angličtině.

Bolavými místy jsou angličtina i angažmá na fakultě

„Miroslav Ševčík jako vědec a akademický ekonom v podstatě neexistuje. Jaký je akademický manažer, učitel nebo konzultant, posoudit neumím. Musím ale připomenout, že v Česku jsou lidé s tak chabými akademickými výsledky někdy i profesory a ne jen docenty,“ podotýká Münich.

Další problém děkana Ševčíka spočívá podle deníku v tom, že prakticky nemluví anglicky. Přesněji řečeno, pokud mluví, tak ne nijak oslnivě, což dokládají svědectví řady lidí, kteří s obdivovatelem Václava Klause v minulosti spolupracovali. Např. rektor CEVRO institutu psal o nepříliš výrazných jazykových dovednostech Miroslava Ševčíka již v roce 2012. Zakladatel memoriálu Josefa Odložila Pavel Šourek dokonce poznamenal, že Ševčík anglicky nemluví vůbec, nebo alespoň do roku 2004 nemluvil. „Spoluorganizoval jsem s ním memoriál Josefa Odložila, takže moc dobře vím, o čem mluvím,“ tvrdí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…