Korespondence jako důkaz: Armáda letouny CASA nechtěla. Vláda si dupla

22.06.2012 18:47 | Zprávy

Nechceme CASY, znělo dlouhodobě z armády. Ministerstvo obrany, zejména náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva, však zarputile trvalo na tom, že se španělské letouny koupí. Z jeho korespondence s náčelníkem generálního štábu, generálem Vlastimilem Pickem, vyplývá, že k souhlasu ministerstvo nutilo i armádní špičky.

Korespondence jako důkaz: Armáda letouny CASA nechtěla. Vláda si dupla
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA a Parkanová, koláž

Již od roku 2007 ministerstvo obrany tlačilo na armádu, aby podpořila nákup letadel CASA. Náměstek Kopřiva tehdy v dopise generála Picka vyzýval , aby „kvalitně zpracoval zdůvodnění nezbytnosti akce“.

Armáda podle dokumentů citovaných MF DNES na začátku nákup letounů CASA kategoricky odmítala a označovala je jako nepotřebné. „Letoun typu CASA nesplňuje požadavky specifikované AČR, a to zejména v požadované přepravní kapacitě a doletu,“ psal generál Picek v dopise ministerstvu z března 2008. Následně doporučil pořídit letoun, který stanovená kritéria bude splňovat.

Ministerstvo ovšem nadále „tlačilo“ CASY a měsíc po tomto Pickově dopise vláda schválila na návrh ministryně Parkanové „memorandum o porozumění“ s výrobcem CASA, které fakticky vyloučilo ostatní výrobce. Armáda přitom jasně dávala najevo, že preferuje italské stroje Spartan.

Kopřiva vyvíjel tlak, aby získal podporu armády

Ministerstvo však mělo obavy, že bez podpory armády vláda peníze neuvolní a proto náměstek Kopřiva vyvíjel na náčelníka generálního štábu tlak, aby vydal posudek, že armáda CASY nezbytně potřebuje. Picek se původně snažil z povinnosti vyvléci a sdělil ministerstvu, ať si nechá vypracovat posudek od externí firmy.

Picek nakonec po dalších Kopřivových urgencích posudek vypracoval a poněkud v něm slevil z předchozí kritiky, ovšem stále tvrdil, že „pořízení čtyř letounů CASA plnohodnotně neřeší skutečné požadavky AČR. Chybějící přepravní kapacitu je nutné řešit pořízením dalších dvou letounů.“ Zároveň se od očekávaného nákupu distancuje slovy: „Pořízení taktických transportních letadel CASA je výsledkem rozhodnutí vlády ČR a vrcholového managementu ministerstva obrany.“

Vláda nakonec nákup letadel CASA skutečně schválila. Nyní policie podle MF DNES zjistila, že nákup byl předražen o 658 milionů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…