Kolem volby poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS bylo rušno od počátku. Internetovou akci proti jeho zvolení organizoval prezidentský kandidát Michal Horáček, připojili se k ní například Zdeněk Svěrák nebo Marta Kubišová. Když minulý pátek Ondráček nebyl zvolen, Horáček pyšně pózoval u sněmovní výsledkové tabule.
Druhé kolo volby proběhlo v úterý a v jeho průběhu se před Poslaneckou sněmovou shromažďovala skupina demonstrantů vedená aktivistou tzv. „pražského majdanu“ Tomaszem Peszynskim, která si přinesla transparent „Obušku, z pytle ven“, na poslance křičela ať vylezou a „hanba“. Ve sněmovně zatím poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek plamenně hovořil od pultíku o komunistické mlátičce.
Ondráček byl původně vyhlášen jako řádně zvolený předseda. Pak se ale objevily nesrovnalosti s počtem vydaných lístků a volba byla prohlášena za zmatečnou. Druhé kolo volby se tedy má opakovat.
A již nyní je zřejmé, že opět bude nabitá emocemi, jak hned po oznámení data začalo být zřejmé na sociálních sítích.
„Další volba totiž bude až 16. 1. 2018, tedy v době výročí palachiády 1989, během níž Pohotovostní pluk VB dramaticky zasahoval na Václavském náměstí,“ připomněl hned v úterý večer poslanec ODS Pavel Žáček, první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a jeden ze studentských aktivistů z roku 1989.
„Věřme, ze KSČM bude mít tolik rozumu, že již nikoho z řad pohotováku nominovat nebude,“ dodal ve zjevné narážce na Ondráčkovo někdejší působení v tomto pluku.
Chytl se toho historik Petr Blažek, rovněž zaměstnaný v ÚSTR. Ten nejprve připomněl, že 16. 1. bude přímo výročí sebeupálení Jana Palacha. A také to, že začíná „osmičkový rok“, což obvykle znamená celoroční připomínání historických událostí souvisejících s roky končícími osmičkou – 1918, 1938, 1948 a 1968.
Jeden diskutující pod příspěvkem se přidal: „Pokud ho zvolí, tak to ten fízl bude mít jako dodatečnou odměnu za to, jak o Palachově týdnu řezal lidi.“
Souvislost s Palachovým týdnem je v kauze „Kdo mlčí, souhlasí“, jak události kolem volby předsedy sněmovní komise pro kontrolu GIBS pojmenoval prezidentský kandidát Michal Horáček. Právě Petr Blažek na svém facebooku ocitoval Ondráčkova slova, která pronesl v lednu 1989 do kamery Československé televize: „Já jsem přesvědčen, že bez zásahu pohotovostního pluku, který je cvičen na tyto události, by se obnovení pořádku a klidu v centru hlavního města neobešlo.“
Blažek si na to vzpomněl, když předseda KSČM Vojtěch Filip vyjádřil naději, že premiér Babiš si v hnutí ANO „udělá pořádek“ před druhým kolem volby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav